تبلیغات
راه عشق

راه عشق
عرفان ناب اسلامی
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره وبلاگ

به نام خدا

السّلام عَلیکَ یا خَلیفَهَ الله و ناصِرَ حَقِّه

دوستان  سلام

 اگه احساس می کنید مطالب راضی تون می کنه،لطفا وبلاگ رو به دیگران هم معرفی کنید.فقط  چون نوشته های جلسات تقریبا به هم پیوسته است ؛ بهتره از اولین جلسه که به ترتیب در پایین وبلاگ هست شروع به خوندن کنند تا راحت تر با مطالب ارتباط برقرار کنن . از لطفتون نسبت به بلاگ ممنونم.

اما راجع به نماز شب،یه نظرسنجی توی وبلاگ گذاشتم ،خوشحال میشم اگه در اون شرکت کنید.روش خوندن نماز شب رو می تونید از توی مفاتیح پیدا کنید.اما اگه ساده شده اش رو بخواهید براتون آوردم.

بهترین وقت برای خوندن نماز شب نزدیک به اذان صبحه.طوری که وقتی نمازت تموم شد اذان صبح رو بگه و نماز صبحتو بخونی.در کل نماز شب 11 رکعته.8رکعت(4 تا دو رکعتی)نماز نافله ی شب . 2 رکعت نماز شَفع.1 رکعت نماز وِتر.

نافله های شب مثل نماز صبح خونده میشه.فقط بهتره که تو رکعت دوم از دو رکعت اوّلی به جای توحید سوره ی کافرون رو بخونیم.

تو نماز شفع،تو رکعت اول بعد از حمد سوره ی ناس رو می خونیم وتو رکعت دوم بعد از حمد سوره ی فلق رو.

نماز وتر 1 رکعته ،تو نماز وتر بعد از حمد،سه تا قل هو الله،یک ناس و یک فلق می خونیم.قنوتش که خیلی قشنگه بهتره اول با دعای فرج شروع بشه(اللهم کن لولیک...).بعد برای چهل تا مومن دعا کنیم که خیلی اثر داره.فرقی نمی کنه زنده باشه یا مرده یا شهید.مهم اون ایمان اونهاست.خیلی هم نمی خواد تو ایمانشون واکاوی کنیم وحساس شیم .همین که می گن فلانی مومنه  و ایمان به خدا داره،کافیه. و دعایی که آخر همه ی جلسات با رنگ قرمز میارم رو بخونیم. بعدش 70 بار استغفرالله ربی و اتوب الیه.و هفت بار هذا مَقامُ العائِذِ بِکَ مِنَ النّار.

طرز قنوت گرفتن هم به این شکله که دست چپ رو به قنوت بلند می کنیم و تسبیح رو دست راست مون می گیریم.اول دعای فرج،بعد با یک سوم اول تسبیح اسم چهل تا مومن رومی گیم(7 تاش رو با انگشت).بعد دعای آخر جلسات رو می خونیم و با باقیمانده ی دونه های تسبیح هم استغفار هارو میگیم.(4 تاش با انگشت).و 7 بار هذا مقام... رو هم با انگشت می گیم.البته می تونیم بعد از اینها 300 مرتبه العفو هم بگیم که خیلی اثر داره . با سه بار گردوندن تسبیح 300 بار رو میگیم .همین.

البته اینها همه دعاهاش بود ولی نمی خواد اولش خیلی به خودتون سخت بگیرید.بیشتر سعی کنید اون حال و هوا رو در خودتون ایجاد کنید.اگه یه وقتی دیر بیدار شدید نماز شفع و وتر رو هم که بخونید خوبه.تاکید روی نماز شب تاحدی است که حتی قضا هم داره.یعنی اگه یه وقتی خواب موندی خیلی خوبه که بعد از نماز صبحت قضای نماز شبت رو بخونی.التماس دعا

 


بحث مون راجع به زمان هایی بود که خیلی روی حال و هوای انسان تاثیر می گذارن.

گفتیم مغز سه ارتعاش مهم از خودش ساطع می کنه.آلفا،بتا و دلتا.

امواج β:امواجی هستند که در حالت عادی از مغز ساتع میشه.زمان کارکردن،حرف زدن ،فکر کردن و ...

نوسانات در این زمان بین  14تا 21 Htz هست که با توجه به حالات مختلف این نوسانات فرق میکنه.

امواج α:زمانی که انسان در آرامش به سر می بره.زمان نزدیک خواب .وقتی که آرامش ذهنی بر انسان حکم فرماست.ارتعاشات مغز در این حالت بین 7 تا 14 هرتز هست.

امواج δ:زمانی است که انسان در حالت خواب هست.در این حالت ارتعاشات زیر Htz  7  هست.

از این میان امواج آلفا سازنده ترین هست.واساس موفقیت هم تو حیطه ی همین امواجه.اینکه تو این حالت به چه چیزی فکر کنیم خیلی تاثیر داره.هم در خواب هایی که می بینیم.هم در روز بعد و نماز شب...

در هیپنوتیزم هم افراد رو به طور مصنوعی به حالت α می برند و به درمان می پردازند.

افرادی که قایل به تناسخ هستند میگن کسانی که هیپنوتیزم شدند این رو عنوان می کنند که قبلا در جسم دیگری بودن.اما مسئله اینجاست که هیپنوتیزورها هم خودشون می تونن چیزهایی رو به فرد هیپنوتیزم شده القا و تلقین کنند.چون در این حالت یک نوع تسلط به ذهن وجود داره.و پذیرش ذهن بیشتره.یکی از چیزهایی که می تونه به انسان کمک کنه که وقتی هیپنوتیزم شد هر چیزی بهش تلقین نشه،وضو گرفتنه.یک هیپنوتیزم گر می گه که به روستایی رفته بوده و نتونسته بوده القا و تلقین رو در مورد یکی از اهالی انجام بده و بعدها مشخص میشه که اون شخص وضو داشته.

در حالت آلفا انسان به ضمیر ناخودآگاه اش دسترسی داره.ضمیر خودآگاه در نیمکره ی چپ قرار داره که طرح ریزی و نقشه ریزی برعهده ی این قسمته.و استدلالی و منطقی عمل می کنه.اما ضمیر نا خودآگاه در نیمکره ی راست قرار داره.

طبق نظریه ی روان شناسان تنها 5% موفقیت های انسان از طریق ضمیر خودآگاهه و 95% کارهایی که انسان انجام میده توسط ضمیر ناخودآگاهه.القا و تلقین در واقع مدد گرفتن از این 95%ضمیر ناخودآگاهه.

به چیزهای مثبت فکر کنیم و به ضمیر نا خود آگاهمون فرمان بدیم که چیزهایی رو خلق و ایجاد کنه.

اگه انسان در ظاهر بگه من می خوام به چیزی برسم اما تو وجودش از اون هراس داشته باشه.این هراس روی اون عمل اثر منفی می گذاره.

امیرالمؤنین علیه السلام می فرمایند:إن لَم تَکُن حَلیمَاً فَتَحَلَّم.اگر حلیم و بردبار نیستی خودت رو به صبوری و بردباری بزن.کم اند کسانی که خودشون رو شبیه قومی کنند و مانند اونها نشوند.

باید در خلوت بنشینیم و این حال وهوا رو ایجاد کنیم.در نماز شب ،استغفارها در واقع ایجاد کردن این جور القائات است.

ولایت

در ارتباط خدا و خلق بحث ولایت مطرح شد.کجاها واسطه حرامه و کجاها واجب.و همچنین در ارتباط  خدا و انسان انواع عشق رو گفتیم.

بحث ولایت بحث مهمی است.می خواهیم ثابت کنیم در کل هستی همه چیز ولایت داره.ریشه ولایت  "وَلِیَ " است و به معنی صاحب اختیار و ارده بودن.و لازمه این صاحب اختیار و اراده بودن تصرف در همه ی شئون است.به نحوی که کسی که ولایت کس دیگری رو پذیرفته هیچ ارده و اختیاری از خود نداشته باشه.

ولیّ بر وزن فعیل هم به معنی والی هم به معنی  مُوَلّیٰ الیه است.هم به معنی اسم فاعل هم به معنی اسم مفعول.هم به معنای کسی که سرپرست و مالک و متصرف در تمام شئون است. و هم به معنای کسی که تحت ولایت چنین فردی است . تمام اراده و اختیارش رو به او سپرده و تحت ولایت و سرپرستی او در آمده.

ولیّ در معنای اول (به معنای والی):بر ذات حضرت حق تلقی می شه.دلیل اون هم آیه ی 257 سوره ی بقره است.الله وَلیّ الّذینَ آمَنوا یُخرِجُهُم من الظُّلمات الی النّور...                 کسی که ولایت الله رو بپذیره نتیجه اش خارج شدن از ظلمت و داخل شدن در نور است.این ولایت منحصراً مخصوص خداست.(دلیل آن:مالَکُم مِن دونِ الله مِن وَلّیٍ وَ لا نَصیر.غیراز خدا هیچ ولی و یاری دهنده ای برای شما نیست.ما نفی نشان از منحصر کردن است.)

اما طبق آیه خداوند خودش این ولایت رو به عده ای واگذار کرده.آیه 55 سوره ی بقره: إِنَّمَا وَلِیُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ. شآن نزول این آیه حضرت علی علیه السلام است.(همان داستان درخواست گدا  و بخشیدن انگشتری حضرتش به او در نماز)

برخی جا ها به صورت عام تر هم گفته شده ،که برخی از مؤمنین ولی برخی دیگه هستن.(72 انفال: إِن‌َّ الَّذِین‌َ ءَامَنُواْ وَهَاجَرُواْ وَجَـَهَدُواْ بِأَمْوَ َلِهِم‌ْ وَأَنفُسِهِم‌ْ فِی سَبِیل‌ِ اللَّه‌ِ وَالَّذِین‌َ ءَاوَواْ وَّنَصَرُوَّاْ أُوْلَئکَ بَعْضُهُم‌ْ أَوْلِیَآءُ بَعْض... آنان که ایمان آوردند و مهاجرت نمودند و با اموال و جان‌های خود در راه خدا جهاد کردند؛بعضی از آنها ولیّ بعضی دیگر هستند.

پس ولایت ائمه و پیامبر و برخی از مومنین رو در آیه های قرآن پیدا کردیم.

آیه ی 28 سوره آل عمران:مومنین باید ولی خود رو مومن قرار دهند و نه کافر. ودر آیه الکرسی می خوانیم که نتیجه این کافر رو ولی قرار دادن، رفتن از نور به ظلمته و نهایت این ولایت خلد و جاودانه بودن در آتشه.

ولیّ در معنای دوم(مُوَلّیٰ الیه):افرادی که خود رو تحت اراده و اختیار خدا قرار می دن و او رو در تمام امور وشئون متصرف می دونن،که به این ها هم ولی گفته می شه.دلیل اون هم آیه ی 62یونس هست: أَلا إِنَّ أَوْلِیاءَ اللَّهِ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ .آگاه باشید که دوستان خدا هرگز هیچ ترسی و هیچ حسرت و اندوهی در دل انها نیست.

تمام موجودات تحت اراده و تکوین حضرت پروردگار هستند. حتی اون ذره ی کوچکی هم که به چشم نمی یاد.کسی که بتونه این ولایت رو بپذیره و خودش رو تحت اراده ی کامل خداوند قرار بده بهش می گن ولیّ الله. ولایت یعنی هم جهت بودن با حرکت تکاملی جهان.همه ی موجودات اعم از انسان ،حیوان ،نبات و جماد؛همه و همه به سمت مسیر کمالی در حرکت هستند.در مسیر  ولایتند.همه در مسیر تکامل هستند.هرچیزی که در مسیر کمال باشه موافق ولایته و هرچه مانع کماله، مخالف با ولایته.

همه ی اشیا شعور دارند که خداوند می فرماید:هر چه در آسمان ها وزمین است تسبیح گوی  خدای هستند. واین شعور داشتن اشیا یعنی یک نوع حرکت به سمت کمال.آب شعور داره. شعور داره که وقتی به اون حرف قشنگی زده میشه مولکول هاش زیبا و منظم در کنار هم قرار می گیرن و وقتی حرف زشتی بهش گفته می شه مولکول هاش نا منظم و نازیبا می شن.چون شعور داره،در مسیر کماله و ولایت در او وجود داره.ولایت در همه چیز وجود داره.ظهور ولایت رو می شه در همه چیز دید.در انسانها در حضرت پیامبر صلی الله علیه وآله ظهور می کنه.درمیان  خانه ها در خانه ی کعبه.در شمشیرها،در ذوالفقار.در فرشته  در یک چیز .در روح  به یک نحو.

روایتی داریم که عاشورا 60 ساعت طول کشید.باید بدونیم در عالم ملک زمان داریم.در عالم ملکوت که بالاتره دیگه زمان نداریم بلکه دهر داریم.در جبروت سرمد رو داریم و در لاهوت ازل رو داریم که ازل فوق سرمد است.کسی که در عوالم بالاست (دهر) ،در واقع تسلط داره به عالم زمان. تولد، وفات وحیات رو یکجا می بینه.

مثالش میشه یه دیواری که یه سوراخ داره. ویه کاروان شتر از پشت اون دیوار داره رد میشه.از اون سوراخ فقط می تونی یه شتر رو ببینی.اما اگه از بالای دیوار نگاه کنی تمام شترها رو می بینی ،از اولی تا آخری.عوالم بالا هم همین طور به این عالم محیط هستن.

ولایت یعنی یک جهت شدن.و مثال ولایت توی فیزیک،لیزره.لیزر همه ی اتم ها رو یک جهت می کنه.نه تنها اتم ها رو متحد می کنه بلکه یک جهت هم می کنه.توی یک جامعه اگه همه با هم متحد بشن خوبه اما دلیل بر ولایت نیست.ولایت اونها رو هم جهت می کنه و این هم جهت کردن معجزه می کنه.

در وجود انسان عقل هست،غرایز و امیال هم هست.و همه ی اینها با هم در حال تعارض هستند.عقل می گه این غذا رو نخور.امیال و غرایز می گه  بخور.یکی می گه فلان کار رو نکن .دیگری میگه این کار رو بکن.

ولایت این قدرت رو داره که می تونه همه چیز رو یک جهت کنه.مثل ذره بینی که نور آفتاب رو یک جهت می کنه و توانایی آتش زدن رو داره.ولایت هم اینگونه است همه رو یک جهت می کنه.

ولایت پذیری  و خدمت خالصانه یعنی همه چیز رو بوسیدم وگذاشتم کنار.هر چی که ولیّ گفت انجام میدم.همه چیز زیر نظر او.ولایت خواسته های انسان رو جهت میده وانسان رو متمرکز می کنه.

اگه در جامعه ای یک عده ای باشن که ولیّ متصل به بالا رو بپذیرن.دنیا توان مقابله با اونها رو نداره.داریم که در زمان ظهور ،حضرت دستی بر سر مومنان می کشند که عقلشان جمع می شه.مثل همان لیزر.لیزر موجودی است که قانون ولایت بر اون حاکم شده.

این بحث ادامه داره ان شاء الله...

یاحق...

لطفا اگر سوالی درباره مطالب دارید اون رو در قسمت نظرات بگذارید.

اللّهم صَلی عَلی مُحمَّدٍ وَ آلِ مُحمَّدٍ و عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج وَاجعَلنا مِن خَیرِ أنصارِه وَ أعوانِه و المُستَشهَدینَ بَینَ یَدَیه وَ أیِّد وَ احفَظ قائِدَنا و عُلَمائِنَا الرَّبّانیین وَ اجعَلنا مِنهُم وَ اغفِرلَنا وَ لِوالِدَینا وَ لِمَن وَجَبَ حَقَّهُ عَلَینا وَ ارحَمنا وَ عافِنا وَ اعفُ عَنّا وَ أصلِح اُمورِنا وَ اقضِ حَوائِجِنا وَ تَفَضَّل عَلَینا فِی الدُّنیا وَ الآخِرَه وَ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ عِترَتهِ الطّاهِرَه.

التماس دعا               
[ شنبه 7 آبان 1390 ] [ 06:30 ق.ظ ] [ راهی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با استعانت از حضرت ولیعصر ارواحنا فداه

حدیث را شنیده ای؟حدیث قدسی را می گویم.همان که خداوند به بنده اش خطاب می کند که:

ای فرزند آدم!

من بی نیازی هستم كه نیازمند نمی شوم ، مرا در آنچه به تو امر كرده ام اطاعت كن؛

تا تو را انچنان بی نیاز كنم كه نیازمند نشوی

ای فرزند آدم!

من زنده ای هستم كه نمی میرم ، مرا در انچه به تو امر كرده ام اطاعت كن

تا تو را زندگی جاویدان بخشم

ای فرزند آدم!

من به هر چه میگویم "باش",پس میشود ، مرا در آنچه به تو امر كرده ام اطاعت كن

تا تو را آنگونه قرار دهم كه به هر چه بگویی باش بشود

وآنجاست که وجود بنده تجلی گر حق می شود...
بی مقدمه بگویم می خواهیم در مسیر عرفان ناب و در کوچه هایی که از یاد خداوند و نام اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) عطرآگین گشته قدم برداریم.می خواهیم به یاری پروردگار نور الهی را از فواد به عقل و روح و نفس و... و بالاخره به جسم بتابانیم.حجاب ها و پرده ها را کنار بزنیم و اولئک المقربون شویم.همان ها که حضرت حق آنها را السابقون السابقون خوانده...
فقط باید اولین قدم را تو برداری،پروردگاربه باقی قدمهایت حواسش خواهد بود.
اگر می خواهید در این مسیر سیر و سلوک هم قدم یکدیگر شویم پس بسم الله...
در بلاگ راه عشق مطالبی خواهیم نوشت که اگر خداوند یاری کند.مطمئناً هرجلسه که بگذرد همه ما بزرگتر میشویم.وخدا کند،خدا کند که روزی شود که چشم و گوش ما چشم و گوش پروردگار شود و آنوقت چه زیباست در آستان جانان جان سپردن.
این یک دعوتنامه است به تمامی دوستانی که می خواهند یک عرفان حقیقی را بشناسند.پس گوش به زنگ مطالب هر هفته باشید...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :