تبلیغات
راه عشق

راه عشق
عرفان ناب اسلامی
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره وبلاگ

به نام خدا

 

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ اَیُّهَا الْعَلَمُ الْمَنْصوُبُ وَالْعِلْمُ الْمَصْبُوبُ

 

زان یار دلنوازم،شکریست با شکایت

گر نکته دان عشقی بشنو تو این حکایت

رندان تشنه لب را آبی نمی دهد کس

گویی ولی شناسان رفتند از این ولایت

در زلف چون کمندش ای دل مپیچ کانجا

سرها بریده بینی بی جرم و بی جنایت...

ایام  رو خدمت امام زمانم و دوستان تسلیت می گم.

 

ولایت اصل دین است در مقابل آن هیچ اصلی نمی تواند قد علم کند .

1-             وقتی خداوند پیامبر را معین می کند و پیامبر به اذن خدا امام رو ، امامان امام بعدی رو و امام زمان نواب اربعه رو -  پس این نیابت ها نمی تواند قطع شود .امام علیه السلام در غیبت صغری چهار نایب دارند ( نوع خاص ).پس وقتی غیبت کبری می شود باید به شکل اولی تر این نیابت ادامه داشته باشد .

 

2- نهایت ولایت را در نظر بگیرید.در زمان ما که زمان غیبته، بیایید ولی فقیه رو بگذاریم کنار. ولایت ها میشه ولایت شوهر ، پدر و مادر ، پیر طریقت ، پیر شریعت ،که همه از بعد فردی است.پس جنبه اجتماعی در این میان چی میشه؟ اگر ولی فقیه نباشد احکام اسلام اجرا نمی شود.احکام که فقط نیامده تهذیب نفس کنه. اجرای احکام توسط ولی فقیه صورت می گیرد

3- ظهور دو نوع است. ظهور فردی که نور رو از هفت لایه داخلی عبور می دهیم تا به جسم بتابانیم و بعد ظهور اتفاق می افته.

و ظهور اجتماعی که عملاً از طریق ولایت اتفاق می افته.

4- ولایت فقیه از تشتّت آرا جلو گیری می کند. ولایت فقیه می تواند اتحاد را در یک حکومت ایجاد کند . "دلیل بارز آن هم رویت هلال ماه مبارک رمضان".با داشتن مراجع اعلم زیاد نمی توان به این رسید.

5- به دلیل عقلی هم بالاترین شخص اعلم میشه ولایت فقیه.کسی که محل رجوع افراد باشد.مثال همان روستا در چین، اون شخص اعلم میشه حجت امام زمان در اونجا که میتونه نیاز اونها رو رفع کنه.

6- تفسیر و تاویل آیات قرآن :" اطیعو1 الله و اطیعوا الرسول و اولامر منکم" وقتی از اهل بیت راجع به اولی الامر پرسیدند ،فرمودند اولی الامر ما هستیم.و دیگر احادیثی که در جلسات قبل مطرح شداز جمله:اگر دو نفر بر روی زمین باشند یکی باید حتماً امام باشد یکی ماموم.

کشور های غربی را در حال حاضر در نظر بگیریم .آنجا عدم وجود رهبری را داریم. از نظر اسرائیلی ها: 1- روحیه شهادت طلبی که از قیام امام حسین بر جای مانده 2- اتحاد بر یک رهبر،دو بال شیعه ی ایرانی است.پس نیاز به ولی فقیه داریم .

راه تشخیص ولی فقیه چیست؟ از طریق علما .

اگر علما ی آن زمان صلاحیت کسی رو تایید کنند، مردم باید تبعیت کند. اگر علما تشخیص بدهند، میشه گفت اشتباه ناپذیر است. چون جایگاه فردی است که امام زمان بر اون ناظر است . اون اتصال وجود داره.

اون شخص یا الهی است یا شیطانی.یا باید پیامبر و فرد صالح باشه،یا شیطان و فرد شقی.بینابین این دو نداریم. اگر علما تایید کردند ، الهی است و اگر علما تایید نکردند و با حقه بازی و زره و شمشیر آمده بود ،میشه شیطانی.

کارهایی که انسان انجام می دهد یا کار نبوتی است. ( خبری ، معلمی ) یا کار امامتی ( اجرایی ، ولایتی ، مدیریتی )

کار امامتی یا امور دنیوی مثل ریاست جمهوری ، مدیر مدرسه یا امور اخروی مثل امام جماعت .

در کار نبوتی شخص فقط مسئله گو است ،مثلا از رساله نگاه میکنه و بیان می کند .

اما بحث سر کار امامتی است در هر دو نوع دنیوی و معنوی آن تکلیف وجود داره .

برای کارهای اجرایی باید آن کار به شخص دستور شده باشد و به او اجازه آن کار داده شده باشد.

اگرآن کار از جانب خدا تکلیف شده باشد الهی است اما اگر از جانب خدا تکلیف نشده باشد و خود شخص دوست داشته باشه که انجامش بده مثلاً میل به ریاست داره یا دوست داره که امام جماعت باشه این کارها شیطانی است . امام خمینی فتوا دادند اگر دونفر بخواهند امام جاعت یک مسجد باشند اونی اولویت داره که 1- عادل باشه 2- اعلم باشه 3- مسن تر باشه 4- سادات و ...باشه .اگر همه یکسان باشند و بخواهند امام جماعت باشند امام می گوید هر دو از عدالت ساقط می شوند(یعنی هیچ کدوم نمی تونن امام بشن،ویژگی اول رو از دست می دهند).دقت کنید دو نفر مومن نباید از هم بدشون بیاد و از هم نفرت داشته باشند. میشه بگیم از کار فلانی بدمون میاد اما نگیم از فلانی متنفرم .

پس در این راستا معنی لعنت هم دور بودن از رحمت است ( نفرین کردن یزید و ...)

تو این مسیر نباید ناراحت بشیم. باید ببخشیم تا برسونتمون .( کم کم میرسیم به اون حالت نمی خواد خیلی خودمونو اذیت کنیم . ) دو روحانی اگر باهم دشمن باشند حداقل یکی از آنها شیطان است . اگر 124000پیامبر با هم بیایند هیچ مشکلی باهم نخواهند داشت چون حق ها با هم مشکلی ندارند .

گفتیم در بحث ولایتی و امامتی باید حتماً تکلیف شود .بدون تکلیف نمی توان کاری رو انجام داد. حالا اگر خود فرد احساس تکلیف کنه و بخواد این کار رو انجام بده کفایت نمیکنه مگر زمانیکه علما احساس تکلیف او را تایید کنند . همه در این عالم خودشون احساس تکلیف می کنند .حرف اینه که اگه خودم احساس تکلیف کنم کافی نیست بلکه باید تایید بشه .امام علی علیه السلام می فرمایند که حتی اگر شخص درست هم بگه، حق هم بگه .و خودش هم میدونه که قابلیت این مقام را داره با این حال مردم تکلیف ندارند ازش اطاعت کنند.تا کی؟ تا زمانی که مورد تایید واقع بشه.

قرآن به جز از وصف علی آیه ندارد

ایمان بجز از حبّ علی پایه ندارد

گفتم بروم سایه ی لطفش بنشینم

گفتا که علی نور بود سایه ندارد

راه اینه که بریم در خانه ی علما . علما ی عالم و باتقوا که میدونیم درد دین را دارند ،صالح هستند .

اما در مورد نبی استثناء است.نبی می آید و مردم تاییدش نمیکنند ، کنار نمی رود چون معجزه داره .

اختلاف کرامت و معجزه :

معجزه ، دیگران تقاضا میکردند و نبی انجام میداد .معجزه ، تمرین کردنی نیست که بدست بیاد.

کرامت، از طریق تهذیب نفس بدست میاد.کسانی که قدرت هایی رو دارند که انجام بدهند اگر بالاترین کرامتها را هم داشته باشند هیچ حجتی بر ما نیست. مگر اینکه علما او را تایید کنند .

فلسفه ی غیبت امام زمان

فلسفه ی اینکه امام زمان علیه السلام غایب هستند بر خلاف یازده امام دیگر،این است که ما لیاقت و شایستگی شناسایی ایشان را نداریم . امام زنده اند. مثل خورشید پشت ابر هستند.فیوضات را به ما میرسانند و نظارت و دخالت دارند در امور . چون نظارت بدون دخالت معنی و مفهوم نداره . برخلاف امامان دیگر که روحشان ناظر است .دخالت می کنند در اموری از جمله اجماع.

اجماع : اگر تمام علمای صاحب نظر همه یک فتوایی را بدهند اجماع آنها میشه حجت ،مثل آیه . در اصولی که حکم صادر می شود امام نظر میدهند . این جزء اعتقادات شیعه است که امام زمان علیه السلام نمی گذاره هرکسی بیاد. در واقع به او واجب است که نگذاره امت اسلام گمراه بشه."امامان دیگر مامور به ظاهرند ، امام زمان مامور به باطن است ".نمیشه این اتفاق بیفته که علما اجماعاً تشخیص بدهند که امری درسته بعداً بفهمند اشتباه بوده. نمیشه امام باشه، ناظر باشه، یک امت را بگذاره گمراه بشند چنین چیزی ازهدایتگری امام به دور است .

پس مردم علما رو انتخاب می کنند.علما هم اعلم رو و امام علیه السلام نظارت دارند به این امور.پس این خطابردار نیست.چون اجماع مثل آیه حجت است و ولیّ اعظم بر اون نطارت داره.

پس اگر این طوریه یعنی آقای خامنه ای درست انتخاب شده و انتخاب ایشان بعنوان رهبری خطابردار نیست . اگر فکر کنیم آقای خامنه ای ولی فقیه زمان صالح نیست در واقع انتخاب علما اشتباه بوده ،پس اجماع اشتباه بوده و امام زمان نظارت بر اجماع نداشتند که این اشتباهست .

حال اگر ولی فقیه اعلم نباشد و شخص اعلم وجود داشته باشد اما علما قبولش نکنند تکلیف چیست؟ مثل امام علی علیه السلام.

این رو جلسه ی بعد بحث می کنیم ان شاء الله...

یا حق...

اللّهم صَلی عَلی مُحمَّدٍ وَ آلِ مُحمَّدٍ و عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج وَاجعَلنا مِن خَیرِ أنصارِه وَ أعوانِه و المُستَشهَدینَ بَینَ یَدَیه وَ أیِّد وَ احفَظ قائِدَنا و عُلَمائِنَا الرَّبّانیین وَ اجعَلنا مِنهُم وَ اغفِرلَنا وَ لِوالِدَینا وَ لِمَن وَجَبَ حَقَّهُ عَلَینا وَ ارحَمنا وَ عافِنا وَ اعفُ عَنّا وَ أصلِح اُمورِنا وَ اقضِ حَوائِجِنا وَ تَفَضَّل عَلَینا فِی الدُّنیا وَ الآخِرَه وَ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ عِترَتهِ الطّاهِرَه.

التماس دعا
[ شنبه 3 دی 1390 ] [ 06:45 ق.ظ ] [ راهی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با استعانت از حضرت ولیعصر ارواحنا فداه

حدیث را شنیده ای؟حدیث قدسی را می گویم.همان که خداوند به بنده اش خطاب می کند که:

ای فرزند آدم!

من بی نیازی هستم كه نیازمند نمی شوم ، مرا در آنچه به تو امر كرده ام اطاعت كن؛

تا تو را انچنان بی نیاز كنم كه نیازمند نشوی

ای فرزند آدم!

من زنده ای هستم كه نمی میرم ، مرا در انچه به تو امر كرده ام اطاعت كن

تا تو را زندگی جاویدان بخشم

ای فرزند آدم!

من به هر چه میگویم "باش",پس میشود ، مرا در آنچه به تو امر كرده ام اطاعت كن

تا تو را آنگونه قرار دهم كه به هر چه بگویی باش بشود

وآنجاست که وجود بنده تجلی گر حق می شود...
بی مقدمه بگویم می خواهیم در مسیر عرفان ناب و در کوچه هایی که از یاد خداوند و نام اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) عطرآگین گشته قدم برداریم.می خواهیم به یاری پروردگار نور الهی را از فواد به عقل و روح و نفس و... و بالاخره به جسم بتابانیم.حجاب ها و پرده ها را کنار بزنیم و اولئک المقربون شویم.همان ها که حضرت حق آنها را السابقون السابقون خوانده...
فقط باید اولین قدم را تو برداری،پروردگاربه باقی قدمهایت حواسش خواهد بود.
اگر می خواهید در این مسیر سیر و سلوک هم قدم یکدیگر شویم پس بسم الله...
در بلاگ راه عشق مطالبی خواهیم نوشت که اگر خداوند یاری کند.مطمئناً هرجلسه که بگذرد همه ما بزرگتر میشویم.وخدا کند،خدا کند که روزی شود که چشم و گوش ما چشم و گوش پروردگار شود و آنوقت چه زیباست در آستان جانان جان سپردن.
این یک دعوتنامه است به تمامی دوستانی که می خواهند یک عرفان حقیقی را بشناسند.پس گوش به زنگ مطالب هر هفته باشید...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :