تبلیغات
راه عشق

راه عشق
عرفان ناب اسلامی
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره وبلاگ

به نام خدا

السّلام علیکَ ایّها العَلَمُ المَنصوب و العِلم  المَصبوب و الغَوث و الرّحمَه الواسِعه وَعدَاً غَیر مَکذُوب

زان یار دلنوازم،شکریست با شکایت

گر نکته دان عشقی بشنو تو این حکایت

رندان تشنه لب را آبی نمی دهد کس

گویی ولی شناسان رفتند از این ولایت

در زلف چون کمندش ای دل مپیچ کانجا

سرها بریده بینی بی جرم و بی جنایت...

ایام  رو خدمت امام زمانم و دوستان تسلیت می گم.

در مورد حکم به ظاهر و باطن

امامان دیگر مامور به ظاهر بودند،اما امام زمان مامور به باطن هستند.به عنوان مثال اگر شخصی با دو شاهد نزد امامان قبلی می آمدند ،حتی اگر دو شاهد خطا هم می گفتند باز امام به حکم دو شاهد حکم می کردند، این یعنی حکم به ظاهر.اما امام زمان این طور نیستند.ایشان به باطن نگاه می کنند و آنچه که حق است رو حکم میکنند،و این یعنی حکم به باطن.

 

اما ولایت فقیه

از ویژگی هاشون اینه که باید اعلم باشند.اعلم بودن به اصطلاح عام نه خاص . ولی فقیه مجتهدی است که از تمامی مجتهدین زمان خودش در مدیریت جامعه دینی صلاحیت بیشتری دارد .در واقع اعلم در اداره جامعه طبق احکام اسلامی باید باشد. نه اعلم به اصطلاح خاص که در میان مجتهدین به دنبال اعلمشان می گردیم . اینکه امام خمینی فرمودند ولی فقیه لازم نیست اعلم باشد هم به این معنی است که لازم نیست در میان مجتهدین از نظر فقهی اعلم باشد .

وظیفه انسانها در مسیر ولایت ، حس نیاز به ولیّ و آمادگی برای ظهور است . اینکه اگر دستشان به امام نمیرسه دنبال نایب ایشون باشند .میتونید دست ولی الله اعظم را در این مسیر حس کنید . ولایت امام زمان ولایت تکوینی است اینکه حضرت می فرماید "ما شما را فراموش نمیکنیم و شما را زیر نظر داریم" برای ما کافی ست که بدونیم انقلاب ما تایید شده است . اگر با تک تک مجتهدین صحبت کنیم به این میرسیم که در امور مدیریتی کسی از آقا بالاتر نیست .

آیا ولی فقیه معصوم است؟ نه، اما خطاهایی که بخواد حیثیت نظام و اسلام را به خطر بیاندازد محال است که داشته باشند.

جلسات اول تعریفمون را از معصوم بودن گفتیم و گفتیم که خیلی از ما هم در بسیاری از امور معصوم هستیم مثلاً محال است که بخواهیم کسی را بکشیم ، قطعه قطعه کنیم و قطعاتش رو چرخ کنیم . نه تنها این کار را نمیکنیم بلکه حتی فکرشم یه ذهنمان خطور نمی کنه. ولی فقیه هم در حفظ نظام اسلامی معصوم هستند . ممکن نیست بخواد با یک قردادی مملکتی را به آمریکایی ها بفروشه و ...پس وظیفه ولایت فقیه حفظ نظام اسلامی است که در آن هم معصوم هستند .

ممکن است در امور جزئی اشتباهاتی داشته باشند اما امور جزئی هم اینطور نیست که دیگران متوجه بشوند.به یک اعتباری باید (و به صلاح است ) آن اتفاق هر چند که اشتباه است بیفتد . بعنوان مثال امام (ره ) بازرگان را آوردند بعدها گفتند که اشتباه کردیم که بازرگان را آوردیم . یا بنی صدر که آمد و بعدها متوجه شدیم که خطا بود. بنی صدر باید می آمد که بعداً می فهمیدیم خطاست ( مقتضیات زمان ایجاب می کرد ) .یکی از دلایلش میتونست این باشه که گروهکهای قدرتمندی در اون زمان وجود داشتند که اگر اجازه فعالیت بهشون داده نمی شد خطای اونها بر مردم ثابت نمی شد و گروهکها گسترش می یافت و الی آخر .

مثل داستان عمرو عاص در جنگ صفین . حضرت ماجرای حکمیت را قبول کردند اما اشتباه بود و باید این اشتباه رخ میداد تا برمردم ثابت می شد .

حضرت علی علیه السلام اشعث بن قیس را میفرستند به آذربایجان که شخص مناسبی نبود آیا امام چاره دیگری داشتند یا شخص مناسب دیگیری وجود داشت ، نه . یا وقتی امام به خلافت نشتند زیاد بن اُبَی ( پدر ابن مرجانه ) حاکم فارس بود ، امام اون رو بر کنار نکردند .آیا قبولش داشتند ، نه چون بعضی چیزها لازمه ی اون شرایط است .

زمان امیرالمومنین اینگونه بود اما زمان امام زمان علیه السلام اینگونه نیست امام حکم به باطن میکنند.

رهبر هم میتونه و قدرتش را داره مثلاً فلان شخص را عزل یا جابجا کنه ،اما نمی کنه چرا؟ چون مصلحت اینه.

در مورد حد اطاعت گفتیم استاد فقط مسئله گوست تا مرحله عین الیقین . پیر طریقت در مستحب و مکروه تکلیف میکنه و پیر شریعت ( مرجع تقلید ) در واجب و حرام. اما ولایت فقیه :در احکام حکومتی حرفش حجت است و حکمش نافذ . مثال : رویت هلال ماه ، تحریم تنباکو یا مثلاً حکم جهاد میدهند تا سه سال و یا اینکه تا پنج سال رفتن به مکه را حرام اعلام میکنند .

طریقه انتخاب ولایت فقیه به این شکل است که افراد علما رو انتخاب میکنند و علما اعلم رو که قبلا هم توضیح داده شد. مثل انتخاب یک پزشک حاذق . ابتدا به دنبال متخصص می گردیم بعد از بین آنها با تخصص ترین در اون رشته را انتخاب می کنیم . با این وصف در نهایت اگر اصلی ترین و مناسب ترین فرد در راس امور قرار نگرفت ، وظیفه چیست ؟

برای چنین حالتی شرایط زیر وجود داره:

اولاً اگر اعلم عامی که علما انتخاب کرده باشند وجود داشته باشد .

ثانیاً نظام و اسلام از بین نرود و از هم پاشیده نشود ( این قضیه رو هم فقط علما تشخیص میدهند )

حال با وجود شرایط بالا اگر شخص اُولی در راس قرار نگیرد میتوان رهبر را برکنار کرد .

مثل عمر در زمان حضرت علی علیه السلام . اگر بشه عمر را برداشت و حضرت علی علیه السلام جای ایشان رهبر قرار داد ( با حفظ نظام و اسلام ) باید عمر برداشته میشد. اما نشد، چرا؟چون نظام و اسلام لطمه میخورد .

حضرت علی علیه السلام عمر را دعا میکرد .در جنگها حسنین را میفرستاد به کمک عمر . و به عمر مشاوره می داد.می فرمودند دقت کن در جنگ جلو نری. تو امامی ، بری کشته میشی ، لشکر آسیب میبینه ( یعنی لشکر با رهبریت عمر بهتر از لشکر بدون رهبر است ) و عمر گفته که اگر علی نبود عمر هلاک میشد .

امام حسن علیه السلام هم صلح با معاویه را تشخیص دادند چون حکومت ظاهراً اسلامی است و باید نظام اسلامی حفظ بشه . امام حسین علیه السلام اما جنگ با یزید را تشخیص دادند چون دیگه ظاهری برای اسلام نمانده که بخواد حفظ بشه .

فرق امت و قوم هم همینه . قوم تعداد زیادی افراد هستند که دور هم جمع میشوند برای اینکه مشکلات مادیشان رو حل کنند. اینها بدون امام و بدون ولی هستند مثل قوم نوح ، قوم لوط. چون هیچکدام از اینها ولایت نبی را قبول نداشتند . امت اما عده ای هستند که برای رفع نیاز معنوی گرد هم آمده اند ولو کم باشند. ولو یک نفر باشد . قرآن میگه إنّ إبراهیم کان اُمتًا واحداً.

مکه در بحث ولایت هم همینطوره.قبل از فتح مکه، از آن در قران بعنوان قریه یاد میشود و بعد از فتح ، بلد نامیده میشود . یعنی رهبر و امام اینگونه میکند. یک منطقه قبل از ولایت پیامبر قریه بوده بعد از ولایت پیامبر بلد میشه .

امام روح است برای یک جسم . و از این رو تاکید شده به شناخت امام . "مَن ماتَ و لَم یَعرِف امام زَمانه مات میته جاهلیّه" ( هرکس بمیرد در حالیکه امام زمان خود را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده ) . همانطور که روح برای بدن مایه حیات است .امام هم برای جامعه مایه حیات است. امام است که آن جامعه را زنده میکند. اگر امام وجود نداشته باشد ، جامعه مرده است .

پس برای جابجاشدن رهبری اینکه فقط ظاهر حفظ بشه کافی نیست باید دو شرط دیگر که در بالا گفته شد هم برقرار باشد.

سوال : اگر رهبری این حکومت مورد تایید امام زمان است پس چرا این همه فساد و ....

جواب : بحث ما شخص رهبری است ، اما از حکومت اسلامی نباید توقع داشته باشیم فسادو ... نباشد ، حتی زمان امام زمان علیه السلام . این دو را باید از هم تفکیک کنیم. لازمه عالم ملک تزاحم ( برخورد و اختلاف ) است مگر غیر از اینه که خود امام زمان جانم به فداشون هم به شهادت میرسند . وقتی خداوند می فرماید "انی جاعل فی الارض خلیفه "فرشته ها سوال میکنند می خواهی کسی رو روی زمین خلیفه قرار بدی تا کشت و کشتار باشه؟ اما خداوند می فرماید من چیزی را میدانم که شما نمیدانید . فرشته ها از کجا میدانستند که کشت و کشتار میشه ( این مربوط به قبل از خلقته ) در تفسیر این آیه برخی قائلند که خداوند قبلاً عده ای را خلق کرده و فرشته ها دیده اند که اینگونه گفتند اما بزرگان براین عقیده اند که اینطور نبوده. بلکه چون لازمه عالم ملک تزاحمه ( یعنی خوبی و بدی در اختلاف با هم باشند ) فرشتگان اینگونه گفتند.

پس با وجود اینکه شیطان در زمان ظهور بدست حضرت کشنه می شه چطور میشه که خود حضرت به شهادت می رسند.چون حتی در آن زمان هم نفس اماره و اختیار انسان هست.انسان ها خودشون هستند که تصمیم می گیرند خوب یا بد باشند.الان هم به همین صورته.

بحث رو جلسه ی بعد دنبال می کنیم انشاءالله...

لطفا اگه سوالی راجع به مطالب دارید اون رو در قسمت نظرات بگذارید...

یاحق...

اللّهم صَلی عَلی مُحمَّدٍ وَ آلِ مُحمَّدٍ و عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج وَاجعَلنا مِن خَیرِ أنصارِه وَ أعوانِه و المُستَشهَدینَ بَینَ یَدَیه وَ أیِّد وَ احفَظ قائِدَنا و عُلَمائِنَا الرَّبّانیین وَ اجعَلنا مِنهُم وَ اغفِرلَنا وَ لِوالِدَینا و لِوالِدَی والِدَینا وَ لِمَن وَجَبَ حَقَّهُ عَلَینا وَ ارحَمنا وَ عافِنا وَ اعفُ عَنّا وَ أصلِح اُمورِنا وَ اقضِ حَوائِجِنا وَ تَفَضَّل عَلَینا فِی الدُّنیا وَ الآخِرَه وَ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ عِترَتهِ الطّاهِرَه.

التماس دعا
[ شنبه 10 دی 1390 ] [ 07:35 ق.ظ ] [ راهی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با استعانت از حضرت ولیعصر ارواحنا فداه

حدیث را شنیده ای؟حدیث قدسی را می گویم.همان که خداوند به بنده اش خطاب می کند که:

ای فرزند آدم!

من بی نیازی هستم كه نیازمند نمی شوم ، مرا در آنچه به تو امر كرده ام اطاعت كن؛

تا تو را انچنان بی نیاز كنم كه نیازمند نشوی

ای فرزند آدم!

من زنده ای هستم كه نمی میرم ، مرا در انچه به تو امر كرده ام اطاعت كن

تا تو را زندگی جاویدان بخشم

ای فرزند آدم!

من به هر چه میگویم "باش",پس میشود ، مرا در آنچه به تو امر كرده ام اطاعت كن

تا تو را آنگونه قرار دهم كه به هر چه بگویی باش بشود

وآنجاست که وجود بنده تجلی گر حق می شود...
بی مقدمه بگویم می خواهیم در مسیر عرفان ناب و در کوچه هایی که از یاد خداوند و نام اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) عطرآگین گشته قدم برداریم.می خواهیم به یاری پروردگار نور الهی را از فواد به عقل و روح و نفس و... و بالاخره به جسم بتابانیم.حجاب ها و پرده ها را کنار بزنیم و اولئک المقربون شویم.همان ها که حضرت حق آنها را السابقون السابقون خوانده...
فقط باید اولین قدم را تو برداری،پروردگاربه باقی قدمهایت حواسش خواهد بود.
اگر می خواهید در این مسیر سیر و سلوک هم قدم یکدیگر شویم پس بسم الله...
در بلاگ راه عشق مطالبی خواهیم نوشت که اگر خداوند یاری کند.مطمئناً هرجلسه که بگذرد همه ما بزرگتر میشویم.وخدا کند،خدا کند که روزی شود که چشم و گوش ما چشم و گوش پروردگار شود و آنوقت چه زیباست در آستان جانان جان سپردن.
این یک دعوتنامه است به تمامی دوستانی که می خواهند یک عرفان حقیقی را بشناسند.پس گوش به زنگ مطالب هر هفته باشید...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :