تبلیغات
راه عشق

راه عشق
عرفان ناب اسلامی
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره وبلاگ

به نام خدا

 

اَلسَّلامُ عَلَیْكَ حینَ تُهَلِّلُ وَ تُكَبِّرُ

 

سنخیت یعنی ارتباط روحی ( با ولی اعظم و مراتب بالاتر ) که همراه شناخت باید باشد. شناختی مطابق واقع .

و انسان باید همیشه در خوف و رجا باشد قبل از گناه خوف و بعد از گناه رجاء .

برای سنخیت با خدا نیاز به یک ولی داریم .می گویند مومنها باهم هم سنخند .روایتی داریم که در زمان آقا امام زمان مومنین از هم ارث می برند که بخاطر همین سنخیت بالای مومن در عرفان ناب است با کسانی که در این مسیر هستند مثل پیامبر و اویس قرنی . یکی از راههای ارتباط روحی دعای آخر جلسات است . روحها نیاز به ارتباط دارند . این در خیلی از کلاسها( یوگا و مدیتیشن و ...است ).در اونجا هدف آرامش ست اما الان در کلاس ما فقط یکی از اهداف است . در واقع ارتباط روحی با اولیا آرامش رو در پی داره. علت آرامش، ارتباط روحی با اولیاست .

صفات روح اولیای الهی : 1- حقیقی 2- همیشگی 3- دائماً در حالت تزاید ست(به معنای زیاد شدن،لذتی پشت سر لذتی دیگر؛شعفی بعد از شعف دیگر)

با ترک محرمات و انجام واجبات انسان فقط از جهنم رهایی پیدا میکند و با انجام مستحبات و ترک مکروهات روانه بهشت می شود و برای این نیاز به ارتباط روحی دارد . وقتی وصل صورت میگیرد حال انسان عوض می شه، همه چیز معنا و مفهوم پیدا میکنه .

از لحاظ جسمی اگر بخواهیم مشکلات را حل کنیم طب جسمانی را استفاده میکنیم و در بحث روحی طب روحانی را استفاده میکنیم . این جلسات پی در پی برای ایجاد ارتباط روحی است . یکی از شرایط پیر این است که بتوان با او ارتباط روحی برقرار کرد .

منظور از سنخیت بحث طینت نیست به عنوان مثال حرام زاده ها که روایت داریم دشمن اهل بیتند .( با اینکه خودشان مقصر نیستند .تنها راه از بین بردن این زنجیر ولایت است)

ابتدا باید ظاهراً مثل آنها شویم ( با تقوی شدن) .سنخیت یعنی شبیه ولی شدن ، رنگ و بوی الهی گرفتن .

نهایت تکامل انسان این است که خودش را به آن حقیقت برساند .

وقتی به وجه الله برسیم می شیم از آل محمد(اللهم صل علی محمد و آل وحمد) . مثل سلمان منا اهل بیت .(سلمان نسب ظاهری با پیامبر نداشت اما از اهل بیت او شده بود).

ولی مظهر رب العالمین است پس مثل او فکر کنیم . دغدغه مان ، دغدغه او باشد.

سنخیت این نیست که دوستشان داشته باشیم(اما کمک میکنه) چون گاهی مثل دوستی خاله خرسه می شه. غصه امام را پیداکنیم.غصه امام غصه ی ما باشه. شادی اش ، شادی ما باشه. آن موقع به سنخیت رسیدیم . وقتی امام زمان می فرمایند: جوانی را دوست ندارم از شما ببینم الا اینکه یا معلم و یا متعلم باشد پس اینطور باشیم . وقتی امام حسین علیه السلام می فرمایند : انی احب الصلاه پس من هم عاشق نماز می شوم وسعی می کنم ادای با حال بودن در نماز را در بیارم .

سنخیت پیامبر و جبرئیل مثال مادری است که هنوز بچه گریه نکرده او براش آب می آره . جبرئیل می گفت بسم . پیامبر می فرمود بسم الله الرحمن الرحیم . روح پیامبر روح الهی است و پیامبر حبیب الله است . اگر سنخیت و شناخت نسبت به ولی خدا پیدا کنیم در آن صورت به روحش می رسیم نه به جسمش .گاهی اوقات اینکه بدون سنخیت، دیدن جسم ولی رو بخواهیم حتی ضرر هم میرسونه .

سنخیت یعنی وقتی امام معصوم می خواهد حرف بزند کسی که هم سنخ اوست میداند چه میخواهد بگوید . برای این سنخیت نیاز به گسترش ظرف وجودی است . وقتی این شد میتوانیم مثل آنها شویم .آن زمان از بالا احاطه داریم بر کل عالم وجود. میتوانیم دخل و تصرف کنیم .

یعنی اگر در چاهی هستیم (که هستیم-همین دنیا- )وقتی ولی طناب می اندازد ، دست گرفتن داشته باشیم . سنخیت در زمان ما یعنی حس نیاز به ظهور .آقا اینکه تنها راه ظهور عرفان مقربین است . هرچه سنخیت بیشتر شود و بیشتر قدم برداریم مسلماً او بیشتر قدم برداشته . دعای عهدها و جمکران ها سنخیت نمی آورد. خوب است اما سنخیت نمی آورد .

برای اینکه انسان به کمال برسد دو راه وجود دارد یکی راه فردی : نماز ، روزه ، ریاضت، تهذیب نفس ، کنترل نفس و ...( سخت است .)

راه دوم : در خدمت ولی اعظم بودن است.یک میانبر است . شاه راه ، نزدیک ترین راه. در عاشورا فرد مسیحی که اسلام آورد بدون نماز شهید شد . از خصوصیات صراط این است که انسان به کمال برسد و رسیدن به کمال یعنی اینکه وارد این مسیر شود..پس هنوز دو رکعت نخوانده شهید است .

راه دوم همان شهادت است ، همان دست در دست پیامبر گذاشتن است . مثل قطره داخل رودخانه که می برندش . مثل کسی که وارد سفینه النجاه حسین شده است .

با ارتباط با پیر وصل شدن صورت میگیرد . مهم نیست کی باشی، مهم این است در سلسله باشی . مثل اصحاب کهف که سگشان هم به خاطر همراهی با آنها به آن مقام میرسه.

با بدان یار گشت همسر لوط                            خاندان نبوتش گم شد

سگ اصحاب کهف روزی چند                         راه مردان گرفت و مردم شد

انسان این چنین دائماً در حال رشد و تکامل است . در حال شعف . راه دوم عالی ترین مرتبه است یعنی از خود گذشتگی ، ایثار هرچه منیت است زیر پا نهادن . نهایت رفع منیت شهادت است .

سنخیت معرفت است . یعنی باید در اوج آن به شناخت کامل برسیم . در آن مرحله عارف ،معروف ، عرف و عالم ،معلوم و علم یکی شود . من مات علی معرفت من ربه مات شهیدا .(هرکس بر معرفت پروردگارش بمیرد شهید از دنیا رفته).سیرو سلوک ، چله نشینی ها طبیعی ترین راهش است .

سنخیت یعنی دست در دست ولی گذاشتن.انسان بایدخودش به آن نقطه برسد . نه با ریاضت .

نور خورشید با چشمان ما سنخیت ندارد برای ایجاد سنخیت نیاز به ولی خورشید هست . همان عینک که این قابلیت را دارد که میتواند این ارتباط را ایجاد کند . عینک هم سنخ خورشید نیست ، پیامبر و اهل بیت هم ،هم سنخ خدا نیستند . در مورد اهل بیت علیه السلام این قابلیت در آنها قرار داده شده است از این باب که اولین خلق هستند. تمام نعمتها به خاطر وجود آنهاست.برای ارتباط با حضرت حق باید از طریق ولی خدا ،یعنی تجلی خدا، این ارتباط را ایجاد کرد . وقتی در سلسله ایم یعنی عملاً داریم فیض را از بالایی به پایینی انتقال می دهیم .

وقتی سنخیت ایجاد می شود ، شخص متخلق می شود به اخلاق الهی . اراده او اراده خدا می شود . ( پس باید مثل او باشیم سعی کنیم اراده مان را اراده خدا کنیم ) کسی که هم سنخ با ولی خداست جهانی می اندیشه. مثل او به فکر همه چی باشیم . تمرکز در این مسیر خیلی موثر است . با کلمات الله ، محمد(االهم صلی علی محمد و آل محمد) سعی کنیم ارتباط برقرار کنیم. سلام کردن خیلی موثر است . دلیل اینکه میگویند نگاه کردن به عالم عبادت است این است که یک نوع سنخیت ایجاد میکنه . کسی که سنخیت دارد برنامه ریزی دقیق دارد . اگر با مرکز برنامه ریزی عالم در ارتباط باشیم هر اتفاقی بیفتد خوشایند است . مثل بحث توافق نامه ایران و عراق . در مسیر رسیدن به علم الیقین توسل کنیم به آقا زمان عجل الله تعالی شریف .

حقیقت عرفان مقربین اتصال روحی به اولیا خدا و نهایت آن رسیدن به ولی الله اعظم است.

از ایشان بپرسیم آقاجان چگونه من میتونم به شما خدمت کنم و شما راضی باشید . بعد از نمازهامون صمیمانه یک سلام به کل معصومین علی الخصوص به ولی زمان خودمان تقدیم کنیم و صبر کنیم یک لحظه و احساس کنیم که جواب را دریافت کرده ایم . سلام نام خداست . یعنی از ناحیه من جز رحمت و کمال به شما نمیرسد . حتماً جواب میدهند و سلام او در حق ما مستجاب میشود .

حدیث نفس کنیم .بنویسیم اگر امام زمان عج الله تعالی فرجه شریف بیاورند چه کاری را به ما محول میکند ؟ از این طرف ،از جانب خودمان بنویسیم که چه کاری است که مورد رضایت آقا امام زمان عج الله تعالی فرجه شریف است و من میتوانم آن را انجام دهم؟

اهدافمان را بنویسیم بلند مدت و کوتاه مدت بعد اون رو دسته بندی کنیم و برای آن برنامه ریزی کنیم میخواهیم استخدام ایشان شویم. از همه کارها استعفا دهیم .

هر صبح حداقل، نهایتاً بعد از نماز شب نشد ، بعد از نماز صبح به آقا امام زمان سلام الله علیه سلام کنیم و به او بگوییم می خواهیم امروز یک خدمت خالصانه کنیم و آن خدمت خالصانه را تقدیم شما کنیم.

بحث رو جلسه ی بعد ادامه می دیم انشاءالله...

لطفا اگه سوالی راجع به مطالب دارید اون رو در قسمت نظرات بگذارید...

یاحق...

اللّهم صَلی عَلی مُحمَّدٍ وَ آلِ مُحمَّدٍ و عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج وَاجعَلنا مِن خَیرِ أنصارِه وَ أعوانِه و المُستَشهَدینَ بَینَ یَدَیه وَ أیِّد وَ احفَظ قائِدَنا و عُلَمائِنَا الرَّبّانیین وَ اجعَلنا مِنهُم وَ اغفِرلَنا وَ لِوالِدَینا و لِوالِدَی والِدَینا وَ لِمَن وَجَبَ حَقَّهُ عَلَینا وَ ارحَمنا وَ عافِنا وَ اعفُ عَنّا وَ أصلِح اُمورِنا وَ اقضِ حَوائِجِنا وَ تَفَضَّل عَلَینا فِی الدُّنیا وَ الآخِرَه وَ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ عِترَتهِ الطّاهِرَه.

التماس دعا
[ شنبه 15 بهمن 1390 ] [ 11:09 ق.ظ ] [ راهی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با استعانت از حضرت ولیعصر ارواحنا فداه

حدیث را شنیده ای؟حدیث قدسی را می گویم.همان که خداوند به بنده اش خطاب می کند که:

ای فرزند آدم!

من بی نیازی هستم كه نیازمند نمی شوم ، مرا در آنچه به تو امر كرده ام اطاعت كن؛

تا تو را انچنان بی نیاز كنم كه نیازمند نشوی

ای فرزند آدم!

من زنده ای هستم كه نمی میرم ، مرا در انچه به تو امر كرده ام اطاعت كن

تا تو را زندگی جاویدان بخشم

ای فرزند آدم!

من به هر چه میگویم "باش",پس میشود ، مرا در آنچه به تو امر كرده ام اطاعت كن

تا تو را آنگونه قرار دهم كه به هر چه بگویی باش بشود

وآنجاست که وجود بنده تجلی گر حق می شود...
بی مقدمه بگویم می خواهیم در مسیر عرفان ناب و در کوچه هایی که از یاد خداوند و نام اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) عطرآگین گشته قدم برداریم.می خواهیم به یاری پروردگار نور الهی را از فواد به عقل و روح و نفس و... و بالاخره به جسم بتابانیم.حجاب ها و پرده ها را کنار بزنیم و اولئک المقربون شویم.همان ها که حضرت حق آنها را السابقون السابقون خوانده...
فقط باید اولین قدم را تو برداری،پروردگاربه باقی قدمهایت حواسش خواهد بود.
اگر می خواهید در این مسیر سیر و سلوک هم قدم یکدیگر شویم پس بسم الله...
در بلاگ راه عشق مطالبی خواهیم نوشت که اگر خداوند یاری کند.مطمئناً هرجلسه که بگذرد همه ما بزرگتر میشویم.وخدا کند،خدا کند که روزی شود که چشم و گوش ما چشم و گوش پروردگار شود و آنوقت چه زیباست در آستان جانان جان سپردن.
این یک دعوتنامه است به تمامی دوستانی که می خواهند یک عرفان حقیقی را بشناسند.پس گوش به زنگ مطالب هر هفته باشید...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :