تبلیغات
راه عشق

راه عشق
عرفان ناب اسلامی
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره وبلاگ

به نام خدا

السَّلامُ عَلَیکَ حینَ تَحمَدُ وَ تَستَغفِر

 

دعا خودش هدفه.وسیله ای نیست که به خواسته مان برسیم.دعا خودش ارزشمنده.وسیله ی تقربه.وقتی دعا می کنیم حتما خواسته مون روگرفتیم،هرچند ممکنه با فاصله باشه.اگر هم در این جهان نباشه،حتما در جهان دیگر است.

 

 

راجع به ارواح حامی صحبت کردیم.مهمترین ارواح حامی شهدا هستند.زنده بودن شهدا غیر از زنده بودن سایر افراد بعد از مرگ است.

طبق آیات و روایات دو گروه زنده هستند و بیدار . اول : کسانیکه کفر قوی داشتند و در اوج فساد بودند ( شمر ، فرعون ،... ) اینها الان هم در عذابند . آیه 45و 46 سوره غافر اشاره به همین موضوع دارد . عذابی سخت بر فرعونیان وارد شده و آنها را فراگرفته و هر صبح و شب بر آنها عذاب است . (غَدُوَّاً و عَشیًّا )

دوم : کسانیکه ایمان قوی دارند و در اوج لذت هستند اینها بعد از مرگ می گویند کاش خانواده ام میدانستندکه خداوند مرا بخشیده و در لذت هستم . روح این افراد زنده است . حتی انسانهای لایقی که با مرگ طبیعی از دنیا میروند امیدوارند که بعد از مرگ رجعت داشته باشند . در دعای عهد هم از خداوند میخواهیم که حائلی بین ما و مرگ قرار دهد تا به این دنیا بازگردیم. از جمله این گروه شهدا هستند . با این تفاوت که شهدا وارد عالم برزخ نمیشند . آنها زنده اند با کالبدی خاص . دارای جسمی روحانی هستند که نزدیک به جسم ماست . اما در برزخ و با بدن برزخی نیستند . ایشان در عالمی نزدیک به عالم ما ودر منطقه ای خاص نزدیک عالم واقعی هستند . شهدا ما رو می بینند و میتوانند با ما ارتباط برقرار کنند. حتی از لحاظ جسمی .

وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیَاء عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ *

هرگز كسانى را كه در راه خدا كشته شده‏اند مرده مپندار بلكه زنده‏اند كه نزد پروردگارشان روزى داده مى‏شوند *

فَرِحِینَ بِمَا آتَاهُمُ اللّهُ مِن فَضْلِهِ وَیَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِینَ لَمْ یَلْحَقُواْ بِهِم مِّنْ خَلْفِهِمْ أَلاَّ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلاَ هُمْ یَحْزَنُونَ*

به آنچه خدا از فضل خود به آنان داده است‏شادمانند و براى كسانى كه از پى ایشانند و هنوز به آنان نپیوسته‏اند شادى مى‏كنند كه نه بیمى بر ایشان است و نه اندوهگین مى‏شوند *

قرآن برای شهدا کلمه یُرزَقُون رو مطرح میکنه . گمان نکنید مثل بقیه اموات مرده اند و روحشان زنده هست . اینها رزق و روزی میخورند ( بل احیا عند ربهم یرزقون ) .

خَلف همان حالت سنخیت است . به کسانی که خَلف آنها هستند و هنوز به آنان نپیوسته اند بشارت می دهند نترسید و محزون نباشید ( 169و 170 آل عمران ) .

عالم شهدا مکانی ست که شهدا در آن رفت و آمد می کنند . درست بین دنیا و برزخ است . عده ای از رجال الغیب هم آنجا هستند . عالمی فوق این عالم است ( حور قلیا ) . امام زمان هم آنجاست . کسانی که آنجا هستند در دنیا هم هستند اما برعکسش ممکنه نباشه . در واقع هرکسی آنجا باشه در عالم هم حضور داره . این یک سعه ی وجودی است ( سعه وجودی : دیواری رو تصور کنید که در آن سوراخی وجود داره و وقتی از سوراخ نگاه میکنیم واگنهای قطار را یک به یک می بینیم اما حالا از بالای دیوار نگاه می کنیم از اولین واگن تا آخرین واگن را با یک نگاه و به یکباره می بینیم این یعنی سعه ی وجودی ، یعنی عالم شهدا اشراف بر این عالم داره ) . شهدا زنده اند یعنی روح و جسمشان زنده است چنانچه امام حسن علیه السلام در تشیع جنازه پدرشان نقل می کنند دیدم امیرالمومنین علیه السلام جلوی جنازه را گرفتند و دارند می برند .

شهدا در آنجا دعا می کنند و حمایت از کسانی می کنند که برای زمینه سازی ظهور کاری میکنند و از خداوند می خواهند که آنها با مرگ طبیعی از دنیا نروند و شهید شوند . مقام بالایی است مقامی که انسان از همه ی وجود خودش بگذره . فقط ایثار جسم و مال نیست ، ایثار همه ی هستی ست ایثار همه ی جان است . در روایات داریم ائمه علیهم السلام همه شهید شدند .چرا به مقام شهید رسیدند ؟؟ چون از قوانین عالم هستی ست که به شهادت برسند. امام باید به این مقام برسه ،چون امام تمام هستی خود را برای خداوند ایثار می کنه .

الهی هَب لی کَمالَ الانِقِطاعِ اِلَیک

مراد از شهدا کسانی هستند که ناظر ، شاهد و آگاه بر عالم خلقتند . ناظر پیاده شدن اراده الهی در خلقتند .

این طور نیست که هرکسی در جنگ و جبهه مرد به این مقام برسد اما این امید را داریم . مثل شهادتین است که هرکسی گفت مسلمان شده (مسلمان واقعی یا ظاهری خدا میداند ) .در جنگی یکی از سپاهیان پیامبر مرد ،اطرافیان گفتند:خوش به سعادتش که به درجه شهادت نایل شد.پیامبر فرمودند:این طور نیست او برای خدا نجنگید برای بدست آوردن غنیمت می جنگید.برای بدست آوردن الاغ یکی از سپاهیان مقابل می جنگید.

شهدا درجات دارند. حمایت می کنند از آنهایی که در این مسیر هستند . امام خمینی می فرماید : فکر نکیند که ما داریم کاری میکنیم،اونها هستند که در این مسیر حمایت می کنند. اگر در مسیر شهدا قرار بگیریم روحمان به ایشان متصل میشود .

گفتیم دو گروه هستند که زنده اند کفر محض و ایمان محض . در این میان گروهی هم بینابین هستند .اینها افراد معمولی اند . اینها بعد از مرگ در حالت خواب و کما ، حالتی بین مرگ و زندگی قرار می گیرند . تا وقتی قیامت بر پا میشود از قبرها بیرون می آیند ( قالوُا یا وَیلَنا مَن بَعَثَنا مِن مَرقَدِنا هَذا ما وَعَدَ الرَّحمن وَ صَدَقَ المُرسَلوُن ) . مثل اصحاب کهف در بین خواب و بیداری بودند . وقتی از خواب بیدار شدن گمان کردند مدت خیلی کوتاهی در خواب بودند .

طبق روایات فقط گروه اول و دوم مورد سوال و بازخواست قرار می گیرند ( ایمان محض و کفر محض ) سایرین بعنوان مستضعف فکری هستند در روایات آمده موقتاً از آنها دست کشیده میشود . امام صادق علیه السلام می فرماید : در قبر فقط از مومنان خالص و کافران خالص بازخواست میشود و بقیه به قیامت واگذار میشوند ( اصول کافی ) .

شیخ مفید معتقد است روح آنان که نه مومن خالص نه کافر خالص اند تا رستاخیز حیات ندارد . در واقع این افراد مرگ روحشان همراه با مرگ تن تا قیام قیامت رخ میدهد . در مورد در رویا دیدن افراد بعد از مرگشان هم دیدن گروه اول و دوم در خواب میتواند رویای صادقانه باشد ( ممکن هم است نباشد ) . اما اگر گروه بینابین باشد عملاًٌ تخیل است .

از هر دو گروه اول و دوم میشود کمک گرفت. شیطان پرستان و کفار ارواح خبیث را به کمک می گیرند و به تسخیردرمیآورند.جنیان و شیاطین ارواح حامی ضعیف هستند ( طلسم ) .

از طرفی دیگر برخی هم با ادعیه و توسل میتوانند از ارواح پاک و قدسی کمک بگیرند . با مسلط شدن بر نفسشان ، دعا ، ..... ارتباط دسته جمعی برقرار میکنند . در صورتی که سنخیت وجود داشته باشه . باید سعی کنیم سنخیت ایجاد کنیم و برای آن باید از کارهایی که سنخیت با افراد پست ایجاد میکند ، دست بکشیم . وقتی پیش دعانویس می رویم پس با آنها هم سنخ شده ایم . پس این وجود عملاً نمیتواند با کمیلین سنخیت داشته باشد حتی نمیتوان هر دو را باهم داشت چون مسئله ی طریقتی ست . در مسایل علمی میگن "اُنظُر اِلی ما قال "به گوینده کاری نداریم بلکه به حرف و سخنی که از او می شنویم توجه داریم . اما در مسائل طریقتی و سیر و سلوک باید" اُنظُر اِلی مَن قال" باشیم ، ببنیم چه کسی این حرف را میزند . در واقع این مباحث کمال درجات روحانی را میدهد. لذا آب معنوی آبشخورش باید پاک باشه . ظرف باید پاک باشد اگر پاک نباشد حتی اگر مرغوب ترین عسل رو در آن بریزیم میکروب آن ظرف بدن را آلوده میکند و آن عسل قابل خوردن نیست . باید فرد در سلسله باشد نمیتوانیم تغذیه معنوی کنیم از کسی که در سلسله نیست . نمیشود سراغ هر کسی رفت .قرآن می فرماید فَلیَنظُرِ الاِنسانُ اِلی طَعامِه . باید انسان نگاه بکند به آنچه که میخورد . در تفاسیر آمده منظور از الی طعامه الی علمه است ." عَن مَن یَاخُذُ" یعنی علمش را از چه کسی می گیرد؟ وقتی شخص خودش عامل نیست و نورانیت ندارد نمیتواند اثر گذار باشد. ظلمت نمیتواند نور خلق کند .

آنچه که از دل برآید                              لاجرم بر دل نشیند .

امیر المومنین علیه السلام می فرماید : یا کمیل ! لا تَاخُذ اِلّا عَنّا تَکُن مِنّا. اگر میخواهی از ما باشی علم و معرفتت روفقط از ما بگیر .

در مباحث علمی فقط میخواهی غذایی را بچشی. که آن هم شرط دارد. اگر قدرت تشخیص داری سراغ هرکسی میشود رفت قرآن می فرماید کسانیکه همه را میشنوند و می بینند اما بهترین را انتخاب میکنند .

بحث رو جلسه ی بعد ادامه می دیم انشاءالله...

لطفا اگه سوالی راجع به مطالب دارید اون رو در قسمت نظرات بگذارید...

یاحق...

اللّهم صَلی عَلی مُحمَّدٍ وَ آلِ مُحمَّدٍ و عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج وَاجعَلنا مِن خَیرِ أنصارِه وَ أعوانِه و المُستَشهَدینَ بَینَ یَدَیه وَ أیِّد وَ احفَظ قائِدَنا و عُلَمائِنَا الرَّبّانیین وَ اجعَلنا مِنهُم وَ اغفِرلَنا وَ لِوالِدَینا و لِوالِدَی والِدَینا وَ لِمَن وَجَبَ حَقَّهُ عَلَینا وَ ارحَمنا وَ عافِنا وَ اعفُ عَنّا وَ أصلِح اُمورِنا وَ اقضِ حَوائِجِنا وَ تَفَضَّل عَلَینا فِی الدُّنیا وَ الآخِرَه وَ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ عِترَتهِ الطّاهِرَه.

التماس دعا
[ شنبه 29 بهمن 1390 ] [ 06:46 ق.ظ ] [ راهی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با استعانت از حضرت ولیعصر ارواحنا فداه

حدیث را شنیده ای؟حدیث قدسی را می گویم.همان که خداوند به بنده اش خطاب می کند که:

ای فرزند آدم!

من بی نیازی هستم كه نیازمند نمی شوم ، مرا در آنچه به تو امر كرده ام اطاعت كن؛

تا تو را انچنان بی نیاز كنم كه نیازمند نشوی

ای فرزند آدم!

من زنده ای هستم كه نمی میرم ، مرا در انچه به تو امر كرده ام اطاعت كن

تا تو را زندگی جاویدان بخشم

ای فرزند آدم!

من به هر چه میگویم "باش",پس میشود ، مرا در آنچه به تو امر كرده ام اطاعت كن

تا تو را آنگونه قرار دهم كه به هر چه بگویی باش بشود

وآنجاست که وجود بنده تجلی گر حق می شود...
بی مقدمه بگویم می خواهیم در مسیر عرفان ناب و در کوچه هایی که از یاد خداوند و نام اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) عطرآگین گشته قدم برداریم.می خواهیم به یاری پروردگار نور الهی را از فواد به عقل و روح و نفس و... و بالاخره به جسم بتابانیم.حجاب ها و پرده ها را کنار بزنیم و اولئک المقربون شویم.همان ها که حضرت حق آنها را السابقون السابقون خوانده...
فقط باید اولین قدم را تو برداری،پروردگاربه باقی قدمهایت حواسش خواهد بود.
اگر می خواهید در این مسیر سیر و سلوک هم قدم یکدیگر شویم پس بسم الله...
در بلاگ راه عشق مطالبی خواهیم نوشت که اگر خداوند یاری کند.مطمئناً هرجلسه که بگذرد همه ما بزرگتر میشویم.وخدا کند،خدا کند که روزی شود که چشم و گوش ما چشم و گوش پروردگار شود و آنوقت چه زیباست در آستان جانان جان سپردن.
این یک دعوتنامه است به تمامی دوستانی که می خواهند یک عرفان حقیقی را بشناسند.پس گوش به زنگ مطالب هر هفته باشید...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :