تبلیغات
راه عشق

راه عشق
عرفان ناب اسلامی
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره وبلاگ

به نام خدا

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا الإمام مأمون

 

راه عمل خالصانه رو با سه راه دیگر(راه دل،راه علم و راه فقه و تقوای درونی)مقایسه کردیم.قبلا به چهار مورد  از آنها اشاره کرده بودیم.

پنجم:محدودیت سه راه دیگر است.راه های قبلی ناقص و محدودند.عشق، احساس و تقوی تا حدی می مانند.عقل محدود است..اما عمل مخلصانه این طور نیست.

وقتی وجود،وجود خدایی میشه و گوش میشه اُذُنُ الله،چشم میشه عین الله،دست میشه یدالله.دیگه این وجود حد و نهایت نداره.وقتی وجودی وصل به بی نهایت بشه و دست در دست ولی بگذاره،این وجود رو آنها خودشون می بَرَندش.واین بردن هم بسته به وجود خودمان است.طبق حدیثی حضرت داوود خطاب به خداوند می فرمایند:کیف وصل الیک؟و خداوند می فرماید:قصدک لی وصلک لی.همین که مرا قصد کردی به من وصل شدی.

ششم:بحث منیّت در راههای دیگر است.عقل من،دل من،عشق من.اما راه چهارم اطاعت محض است.منیت معنا و مفهومی نداره.فقط و فقط به خاطر خدا.

هفتم:میسرهای دیگه هیچکدام انسان رو به کمال و بلوغ نهایی نمی رساندند.فقط مسیر چهارم است که انسان رو به کمال نهایی می رسونه.مگر زمانی که آیه ی اَلیَوم اَکمَلتُ لَکُم دینُکَُم در روز غدیر نازل میشه چه اتفاقی می افته که باعث کمال دین میشه؟ (در آیه ی قبل تر می فرماید:بلِّغ ما اُنزِلَ اِلَیک مِن رَبِّک وإن لَم تَفعَل فَما بَلَّغتَ رِسالَتَه-خطاب به پیامبر ،کامل ترین انسان می فرماید اگر این کار رو انجام ندهی رسالت رو ابلاغ نکردی !!!!) آن موقع هر سه راه بالا بود .آن چیزی که دین را کامل می کند، ولایت است .انسان مسیرهای دیگر را نداشته باشد،فقط چهارمی را داشته باشد کافی است. مسیر عمل مخلصانه است .

عمل صالح فرقش با عمل مخلصانه در این است که عمل مخلص عملی است که فقط و فقط رضایت خدادر آن مدنظر باشد چون پیر و و لیّ گفته انجام بدم. اما عمل صالح عملی است ممکن است که نیت رضایت خدا در آن نباشد.عمل مخلصانه یعنی متصل شدن به سلسه ولیّ خدا ،یعنی ولایت داشتن، یعنی هم سنخ با امام زمان بودن .یعنی دغدغه فکری مان می شه دغدغه آقا.مهم نیست چه کاری باشه. هرکاری ،حتی کوچکترین کار .

 عبادت به جز خدمت خلق نیست             به تسبیح و سجاده دلق نیست

وقتی انفاق کردم و از روی دلسوزی این کار رو انجام دادم،خوبه؛ پاداش داره. ولی به حساب خدا نذارم .شدت عمل مخلصانه آن زمانی است که دوست نداشته باشیم کاری رو انجام بدیم و فقط و فقط به خاطر خدا انجامش بدیم. مثل کسی که جنب بود و می خواست نماز بخونه،وقت غسل و تیمم هم نداشت.چادر رو میگذاره سرش و میگه الله اکبر.در عالم نشان داده می شه که این عمل او را به بالاترین درجه رساند.

سوال:ارتباط روحی موجب اتصال با خدا می شود. اگر انسان از نظر روحی مراتبی کسب نکرده باشد . نمی تواند به اولیای  الهی متصل باشد (تقوی). اگر این مراتب نباشد. این ارتباط روحی هم ایجاد نمی شود ،آیا این گونه است؟

 نه،  اگر انسان بفهمد که مقصد نهایی جز در سلسه اولیای الهی بودن ،جز در مسیر ولایت بودن نیست .دیگه هیچ شرط دیگری لازم ندارد. به اعتباری دین عجائز هم کافی است.داستان دین عجائز از این قراره که پیامبر همراه صحابه به پیرزنی برخورد می کنند که با چرخ نخ ریسی کار می کرد پیامبر ازش می پرسند:خداوند راچگونه شناختی ،می گه :همانطور که من دستم را ازاین چرخ بردارم می ایستد . خداوند هم اگراین کائنات را رهاکند نمی چرخد.(یعنی او در حد خودش خداوند را اینگونه شناخته بود).

آیه فطرت می گه تمام انسانها دارای فطرت پاک هستند همین کفایت می کند که هر انسانی بتونه به راه چهارم بره .علم و راه دل و تقوا می تونه مفید باشد می تونه هم نباشه .می تونه به کمال برسونه ویا نرسونه اینها به تنهایی هیچ وقت کافی نیستند بلکه اگر انسان را به اون حس نیاز برسونه مفیداست و الّا به تنهایی خودش حجاب ومانع میشه. باید سعی کنیم به اون نیاز برسیم که بفهیم ارتباط با اولیای الهی راه نجات است. عصاره عرفان مقربین این است که انسان باید به این برسه که ارتباط روحی با اولیا الهی می تواند مشکل انسان رو حل کند. می شه هیچ کدام از سه راه دیگر راطی نکرد ولی به اون نهایت تقوی رسید. شرط این مسیر احساس نیاز است باید به این برسیم که هرچند دریافت از امام زمان را نداریم ولی می توانیم از طریق آنهایی که در سلسله هستند به امام زمان برسیم.

اگر انسان در سلسله نباشد و سنخیت ایجاد نشود هیچ عمل تقوایی انسان رو به کامل نمی رسونه اما اگر سنخیت ایجاد شه بدترین انسان ها، حتی اگر حرامزاده باشه (با در نظر گرفتن این که دشمن ائمه هستند هرچند خودشون مقصر نیستند)،حتی اگر طینت شان از سجین باشه، اگر به اون نیاز برسند می توانند به تقوای غایی برسند.فقط باید به کسانی که بالاتر از اونها هستند بپیوندند و به آنهایی که زودتر از خودشون به کمال رسیدند ،وصل بشن.

بحث بند ها و زنجیرهایی که گرفتارشان هستیم رو  جلسه ی بعد آغاز می کنیم انشاءالله...

لطفا اگه سوالی راجع به مطالب دارید اون رو در قسمت نظرات بگذارید...

یاحق...

اللّهم صَلی عَلی مُحمَّدٍ وَ آلِ مُحمَّدٍ و عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج وَاجعَلنا مِن خَیرِ أنصارِه وَ أعوانِه و المُستَشهَدینَ بَینَ یَدَیه وَ أیِّد وَ احفَظ قائِدَنا و عُلَمائِنَا الرَّبّانیین وَ اجعَلنا مِنهُم وَ اغفِرلَنا وَ لِوالِدَینا و لِوالِدَی والِدَینا وَ لِمَن وَجَبَ حَقَّهُ عَلَینا وَ ارحَمنا وَ عافِنا وَ اعفُ عَنّا وَ أصلِح اُمورِنا وَ اقضِ حَوائِجِنا وَ تَفَضَّل عَلَینا فِی الدُّنیا وَ الآخِرَه وَ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ عِترَتهِ الطّاهِرَه.

التماس دعا
[ شنبه 20 اسفند 1390 ] [ 07:53 ق.ظ ] [ راهی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با استعانت از حضرت ولیعصر ارواحنا فداه

حدیث را شنیده ای؟حدیث قدسی را می گویم.همان که خداوند به بنده اش خطاب می کند که:

ای فرزند آدم!

من بی نیازی هستم كه نیازمند نمی شوم ، مرا در آنچه به تو امر كرده ام اطاعت كن؛

تا تو را انچنان بی نیاز كنم كه نیازمند نشوی

ای فرزند آدم!

من زنده ای هستم كه نمی میرم ، مرا در انچه به تو امر كرده ام اطاعت كن

تا تو را زندگی جاویدان بخشم

ای فرزند آدم!

من به هر چه میگویم "باش",پس میشود ، مرا در آنچه به تو امر كرده ام اطاعت كن

تا تو را آنگونه قرار دهم كه به هر چه بگویی باش بشود

وآنجاست که وجود بنده تجلی گر حق می شود...
بی مقدمه بگویم می خواهیم در مسیر عرفان ناب و در کوچه هایی که از یاد خداوند و نام اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) عطرآگین گشته قدم برداریم.می خواهیم به یاری پروردگار نور الهی را از فواد به عقل و روح و نفس و... و بالاخره به جسم بتابانیم.حجاب ها و پرده ها را کنار بزنیم و اولئک المقربون شویم.همان ها که حضرت حق آنها را السابقون السابقون خوانده...
فقط باید اولین قدم را تو برداری،پروردگاربه باقی قدمهایت حواسش خواهد بود.
اگر می خواهید در این مسیر سیر و سلوک هم قدم یکدیگر شویم پس بسم الله...
در بلاگ راه عشق مطالبی خواهیم نوشت که اگر خداوند یاری کند.مطمئناً هرجلسه که بگذرد همه ما بزرگتر میشویم.وخدا کند،خدا کند که روزی شود که چشم و گوش ما چشم و گوش پروردگار شود و آنوقت چه زیباست در آستان جانان جان سپردن.
این یک دعوتنامه است به تمامی دوستانی که می خواهند یک عرفان حقیقی را بشناسند.پس گوش به زنگ مطالب هر هفته باشید...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :