تبلیغات
راه عشق

راه عشق
عرفان ناب اسلامی
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره وبلاگ

به نام خدا

السَّلام عَلَیک یا وَلی الله و حُجَّتِه

هر لحظه نام فاطمه را جار می زنم

هرجاکه، مادری به زمین می خورد فقط

با دست چاره بر سر ناچار می زنم

وقتی که صحبت از در و دیوار می شود

دیوانه وار بر در و دیوار می زنم

حس می کنم شکستگی سینه تورا

سینه میان کوچه که هر بار می زنم

حجم تمام سینه من تیر می کشد

وقتی گریز روضه به مسمار می زنم

گاهی کبوترانه به قم پرکشیده و

از دوری مزار شما زار می زنم

ایام سوگواری حضرت صدیقه رو خدمت مهدی فاطمه و دوستان عزیز تسلیت می گم.

عوالم

در یک دسته بندی می تونیم عوالم رو به دو قسمت تقسیم کنیم.

عالم امکان مطلق و عالم وجود...

 

عالم وجود از عالم امکان خیلی کوچکتره.در عالم امکان هر موجودی که فکرش رو بکنی وجود داره.هر چیزی که بتونی تصورش رو بکنی موجوده (نه موجودیت به اون صورتی که در عالم ماده وجود داره).در عالم امکان هر اتفاقی ممکنه بیفته.در عالم امکان ممکنه ابن سینا بشه یزید.بی نهایت شکل میشه برای انیشتین تصور کرد.

مثل فقسه ای که پر لباس هست.لباس ها وجود داره،اما اینکه کدوم رو انتخاب کنی و به شکل و هیئت کدوم در بیای بستگی به خودت داره.حول یک دایره ایستادیم ،هزاران شعاع وجود داره.هر کدوم از این شعاع ها رو می تونیم انتخاب کنیم و اون وجود پیدا می کنه.به اعتباری وجود داره اما شکل خارجی پیدا نکرده.اونی که انتخاب می کنیم موجود میشه.

دو عالم ذات و خلق رو در نظر بگیرید.در یک دسته بندی عالم امکان بعد از ذات و قبل از خلقه.وبعد از حقیقت محمدیّه.(اللهم صلی علی محمد و آل محمد).

عالم امکان ,عالمی است بین وجود و عدم.در واقع در اون هفت مرحله که جلسه پیش گفتیم عالم امکان میشه مشیّت.اما در عالم اعیان و خارج نیومده.وجود خارجی پیدا نکرده.

از امام رضا علیه السلام پرسیدند:میشه خدا چنین وجودی رو (موجودی رو با صفت های چنینی و چنانی وصف کردند) خلق کنه؟

حضرت پاسخ دادند:خداوند هرچیزی رو که بتونی تصورش رو کنی می تونه خلق کنه.یعنی همین عالم امکان لایتناهی.بی نهایت می تونیم تصور کنیم و تنها آنچه که تصور می کنیم موجود میشه.

سوال مطرح میشه که من انتخاب نکردم؟؟؟؟!!!!!!!!!!! پاسخ اینه که چرا ،نگاه ما و توجه ما به اون چیز میشه انتخاب ما.در اون مثال کمد لباس ها.می تونیم همه لباس ها رو بپوشیم.کی؟وقتی که به همه شون توجه کردیم.حتی اینکه تو این شرایطم به خاطر اینه که به اونها توجه کردم.نظریه وجود داره به نام نظریه انتخاب که بر طبق اون انسان ها صد در صد مختارند.حتی در مورد زمان و مکان به دنیا اومدنشون و اینکه در کجا و چه شرایطی باشند!!!

از طرفی دیگه دو عالم داریم:

عالم کُن و عالم یَکُون...

عالم کن بعد ازعالم امکانه(در اون هفت مرحله میشه اراده).

عالم یکون همان عالم وجوده(عالم خلق)

اما اثبات عالم امکان از طریق آیات

حق تعالی در قرآن می فرماید:

1-إنَّما أمرُه إذا أرادَ شَیً أن یَقولَ لَه کُن فَیَکون...(همانا امر او به شکلی است که وقتی شی ای رو اراده می کنه بگه باش پس میشه)

منظور از شی اونچه که در عالم امکان بود ،است.در آنجا شی ای بوده که مورد توجه خدا قرار گرفته،به اون گفته باش(عالم کُن یا همان اراده) پس موجود شده.نه شی عالم وجود بلکه شی عالم امکان.

2-هَل أتی عَلی الإنسانِ حینٌ مِنَّ الدَّهرِ لَم یَکُن شَیً مَذکُّوراً...(آیا بر انسان زمانی نگذشته که شی غیر قابل ذکری بوده)

شی ای بوده اما مذکور نبوده،قابل ذکر نبوده.

یعنی باید شی ای باشه بهش بگه باش،پس بشه.

هر چیزی در عالم امکان هست.و هر چه که در اونجا باشه می تونیم صد در صد در اینجا خلقش کنیم.اما آیا حتما در اینجا هست؟خیر،می تونه باشه یا نباشه.

مثال قرآن جا بجا کردن تخت بلقیس است.در زمان سلیمان نبی علیه السلام ،ایشان امر به آوردن تخت بلقیس در کوتاه ترین زمان رو می کنن.یکی از جنیان می گه:قبل از اینکه از جاتون بلند بشید براتون تخت رو میارم.اما یک فردی که اهل کرامات بوده میگه قبل از این که چشم بر هم بزنید تخت اینجاست.همینطور هم میشه و پیامبر خدا در چشم بر هم زدنی تخت رو مقابل خودش حاضر میبینه.این داستان می خواد بگه در آینده بشریت میتونه یک شی خیلی عظیم رو خلق بکنه که در کمترین مدت زمان از جایی به جای دیگه بره.

اما چیزهایی هست که نه در عالم خلق هست و نه در عالم امکان.(محالات هستند)مثل الفاظ موهوم ،مثل شریک الباری.(اصلا وجود نداره)یعنی برای ذات حق شریک در نظر بگیری.اگر خدا را بشناسی،برای او شریک داشتن محال است.این با خدایی خداوند منافات داره.

مثل کچل مو فرفری.

فرض کنید عالم امکان یک فضای بزرگ تاریکه.چیزهای متفاوتی در اون وجود داره.چراغ قوه رو می گیریم،می بینیم یه چیزی اونجاست.آیا بقیه نیست؟چرا هست،اما نورِ تو به اون چیز وجود بخشیده.موجوداتی که در عالم ما هستند همان چیزهایی هستند که در عالم امکان نور به روی اونها افتاده.

حتی در همین عالم هم،یک ثانیه قبل و یک ثانیه بعد هست ولی وجود نداره.

توی عالم امکان همه چیز مقدسه،حتی شیطان.تمام آن عالم برای خدا یکسانه.نسبت خدا با تمام اونها یکی است.اینکه برخی از خدا دورتر و برخی به خدا نزدیکترند از باب تسامح است.نسبت همه به خدا یکسان است.در اون عالم همه تکویناً رو به خدا دارند. لذا همه مقدسند.در عالم تکوین همه از صمیم وجود ،خودشان می فهمند،خدا را می بینند.در آنجا بلی گفتند(قالَ ألَستُ بِرَبِّکُم؟قالُو بَلی شَهِدنا:گفت آیا من پروردگار شما نیستم؟گفتند بله،شهادت می دهیم).در آنجا می دانسته او خالق است و همه مخلوق.در آنجا بهشت است،جهنمی نیست.همه مقدسند.

از باب دیگر دو عالم داریم:

عالم تکوین(کُن) و عالم تدوین(قرآن)..ارتباط تنگاتنگی وجود داره بین این دو.هرچه که در عالم تکوین هست در عالم تدوین هم هست.

همانطور که در عالم تکوین همه چیز مقدسه،در عالم تدوین هم همینطوره.می بینیم که در قرآن کریم لفظ شیطان هم مقدسه.لذا دست کشیدن بدون وضو بر اون گناهه.

در عالم تکوین همه از صمیم وجود به خدا نگاه کردند و راضی بودند.داستان دوئیّت و اختلاف همه از همین جا شروع میشه...

بحث رو جلسه ی بعد ادامه می دیم انشاءالله...

لطفا اگه سوالی راجع به مطالب دارید اون رو در قسمت نظرات بگذارید...

یا حق...

اللّهم صَلی عَلی مُحمَّدٍ وَ آلِ مُحمَّدٍ و عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج وَاجعَلنا مِن خَیرِ أنصارِه وَ أعوانِه و المُستَشهَدینَ بَینَ یَدَیه وَ أیِّد وَ احفَظ قائِدَنا و عُلَمائِنَا الرَّبّانیین وَ اجعَلنا مِنهُم وَ اغفِرلَنا وَ لِوالِدَینا و لِوالِدَی والِدَینا وَ لِمَن وَجَبَ حَقَّهُ عَلَینا وَ ارحَمنا وَ عافِنا وَ اعفُ عَنّا وَ أصلِح اُمورِنا وَ اقضِ حَوائِجِنا وَ تَفَضَّل عَلَینا فِی الدُّنیا وَ الآخِرَه وَ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ عِترَتهِ الطّاهِرَه.

التماس دعا
[ شنبه 26 فروردین 1391 ] [ 05:05 ق.ظ ] [ راهی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با استعانت از حضرت ولیعصر ارواحنا فداه

حدیث را شنیده ای؟حدیث قدسی را می گویم.همان که خداوند به بنده اش خطاب می کند که:

ای فرزند آدم!

من بی نیازی هستم كه نیازمند نمی شوم ، مرا در آنچه به تو امر كرده ام اطاعت كن؛

تا تو را انچنان بی نیاز كنم كه نیازمند نشوی

ای فرزند آدم!

من زنده ای هستم كه نمی میرم ، مرا در انچه به تو امر كرده ام اطاعت كن

تا تو را زندگی جاویدان بخشم

ای فرزند آدم!

من به هر چه میگویم "باش",پس میشود ، مرا در آنچه به تو امر كرده ام اطاعت كن

تا تو را آنگونه قرار دهم كه به هر چه بگویی باش بشود

وآنجاست که وجود بنده تجلی گر حق می شود...
بی مقدمه بگویم می خواهیم در مسیر عرفان ناب و در کوچه هایی که از یاد خداوند و نام اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) عطرآگین گشته قدم برداریم.می خواهیم به یاری پروردگار نور الهی را از فواد به عقل و روح و نفس و... و بالاخره به جسم بتابانیم.حجاب ها و پرده ها را کنار بزنیم و اولئک المقربون شویم.همان ها که حضرت حق آنها را السابقون السابقون خوانده...
فقط باید اولین قدم را تو برداری،پروردگاربه باقی قدمهایت حواسش خواهد بود.
اگر می خواهید در این مسیر سیر و سلوک هم قدم یکدیگر شویم پس بسم الله...
در بلاگ راه عشق مطالبی خواهیم نوشت که اگر خداوند یاری کند.مطمئناً هرجلسه که بگذرد همه ما بزرگتر میشویم.وخدا کند،خدا کند که روزی شود که چشم و گوش ما چشم و گوش پروردگار شود و آنوقت چه زیباست در آستان جانان جان سپردن.
این یک دعوتنامه است به تمامی دوستانی که می خواهند یک عرفان حقیقی را بشناسند.پس گوش به زنگ مطالب هر هفته باشید...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :