تبلیغات
راه عشق

راه عشق
عرفان ناب اسلامی
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره وبلاگ

به نام خدا

السَّلام عَلَیک یا صاحب الزّمان

 

هر لحظه نام فاطمه را جار می زنم

هرجاکه، مادری به زمین می خورد فقط

با دست چاره بر سر ناچار می زنم

وقتی که صحبت از در و دیوار می شود

دیوانه وار بر در و دیوار می زنم

حس می کنم شکستگی سینه تورا

سینه میان کوچه که هر بار می زنم

حجم تمام سینه من تیر می کشد

وقتی گریز روضه به مسمار می زنم

گاهی کبوترانه به قم پرکشیده و

از دوری مزار شما زار می زنم

ایام سوگواری حضرت صدیقه رو خدمت مهدی فاطمه و دوستان عزیز تسلیت می گم.

 

گفتیم در عالم امکان همه چیز مقدسه، مقایسه کردیم با عالم تدوین ، درآنجا هم همه چیز مقدسه . چرا در عالم امکان همه چیز مقدسه؟ بخاطر اینکه همه با تمام وجودشان به خدا نگاه می کنند و همه راضی اند . چون راضی اند خدا را دوست دارند . تمام داستان تکثر و و دوئیت از همینجا شروع می شه .توجه به خدا و غیر خدا .

 

از اینجا انواع و اقسام مشکلها ایجاد میشه. هر کسی به خدا توجه کنه میشه الهی . وارد بهشت میشه . هرکسی به خود توجه کنه میشه شیطانی و سقوط میکنه . اگه به خدا نگاه کردی نگاهت عقلانی است . اگر به خود نگاه کردی نگاهت نگاهت نفسانی ست .

مثل داستان همان عالم که گمان کرد اگر به جایی رسیده خودش تلاش کرده.

مثال بایزید ( وقتی دکان او در بازار آتش نگرفته بود و باقی دکان ها سوخته بود.یک لحظه خودش رو دید و گفت الحمدلله.سی سال برای این الحمد لله استغفار می کرد.)

بزرگترین قانون عالم آفرینش اینه که اگر انسان به خدا نگاه کنه میره جلو و اگر به خودش نگاه کنه سقوط می کنه.

توجه به خدا حالات متفاوتی داره . تو هر چیزی به یک شکلی است. مثلاً در غذا ،حلال خوردن میشه توجه به خدا و حرام خوردن میشه توجه به خود .در واقع همان حقیقت مشکّکه.در واقع حقیقت نوری است که از بالا تابیده و به پایین اومده.حالا هرموجودی و هر عملی در جایگاهی از آن قرار داره .نمی تونیم بگیم وجود و یا عملی قطع به یقین خوبه مطلق یا بد مطلقه. اون عمل نسبت به بالا از مرتبه ی کمتری برخورداره و نسبت به پایینی دارای درجه بیشتری است.

مثلاً غذاهای شبهه دار :این یک کلام مجاز ی است ،قبلاً گفتیم که شبه ناک بودن غذا و خوردن اون بستگی به موقعیت و مرتبه شخص داره.

یا در یک جامعه توجه به خدا ( خدمت به مردم ) ، توجه به خود ( استهزا ، تهمت , غیبت ) است.

بالاترین وجود و پست ترین وجود در این عالم

خداوند همه چیز را در این عالم ترکیبی خلق کرده . کُلُّ مُمکِنٍ زوجٌ تَرکیبی: هرچیز ممکن الوجودی زوج ترکیب شده است . هیچ چیز غیر از ذات حق بسیط نیست . همه چیز مرکب است.مرکب از وجود و ماهیت است ( روح و جسم ) . خداوند همه چیز را زوج آفرید که ادعای خدایی نکنند .وحدانیّت فقط و فقط مختص خداست .

وجود جنبه ی نور است که از عالم بالاست . ماهیت جنبه ی ظلمت است که از نفس است . تنها خداوند نور مطلق است که ماهیت ندارد و بسیط است .

وجود ما : 1- بعد وجودی ،(رنگ خدایی تجلی حق )2- بعد ماهیتی ،( جنبه نفسانی)

منیّت و الهیّت

اگر به نور ، به حقیقت وجود خودمان نگاه کنیم میشیم الهی . اگر به بعد خدایی مان نگاه کنیم میشیم ولی خدا.خداوند است که در ما تجلی کرده . اما اگر به سایه، به منیت،به ماهیت نگاه کنیم به سمت شیطان میریم . اگر همّ و غم ما نور وجود ی بشه نجات پیدا کردیم . اگر همه تلاش و توجه مان به جسم و منیّت مان باشه، میشه سقوط و هلاکت. در هرم وجودی،وجود از حق متجلی میشه. در آن وجود یک نقطه ظلمته بقیه اش همش نور است . اگه اون نقطه ظلمت(نفس) نبود میشد خدا .

اگر به خودمون نمی نگریستیم اصلاً هبوط به عالم ملک نمی کردیم .اصلا دیگه تجلّی نبود.در همان عالم ذات و اعیان می ماندیم.به محض اینکه به خودمان نگاه کردیم هبوط و سقوط شد.

تو این وجودها کسی که کمترین نگاه ها رو به خودش کرد و حتی در این لحظه نگاه به خودش نفس آیینگی کرد و در اون آیینه خدا رو دید،وجودی است که نور مطلق است.عقل اول رو خداوند خلق کرد.(حضرت محمد صلی الله علیه وآله)

این وجود چون بزرگترین مخلوقه بیشترین شباهت رو به خدا داره.مثل خدا واحد هست و ثانی نداره.فقط فرقش اینه که او خالقه و این مخلوق.فرقش در ذات و عَرَض است.

نفس عقل اوّل به او گفت:أقبِل(بیا). این وجود همین که به خودش نگاه کرد،برگشت.بلافاصله خدا رو در خودش دید.اما برخی وقتی به خودشون نگاه کردن مست شدند.

ظلمت محض شیطانه.موجوداتی که از اونها آمدند نور و ظلمت مخلوطند.وجود و ماهیت باهم.باید اون بُعد رو رها کنیم تا خدا رو ببینیم.باید که به خودمون نگاه نکنیم،اگر هم نگاه می کنیم چون نور او در ماست او رو ببینیم.در هرم بالایی اگر اون نقطه ظلمت نبود می شد خدا.و ردر هرم پایینی اگر نور نبود می شد عدم.در هرم اولی اون وجود اونقدر غرق نوره که ظلمت اون هم نورانی شده.هرم پایینی بدترین وجوده.اما بدترین و پایین ترین وجود کیه؟

بالاترین شخصیت در برابر بالاترین شیطان قرار داره.در برابر حضرت آدم ابلیس بود .بالاتر از حضرت آدم پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و اهل بیت هستند.پس شیاطینی که در مقابل بالاترین افراد می ایستند،بدتر از ابلیس اند.(نظیر ابوسفیان و ابولهب)در کنار هر وجود پاک یک وجود شیطانی است. در کنار حضرت آدم ابلیس وجود داره.لذا در کنار پیامبر صلی الله علیه وآله مسلماً بالاتر از ابلیس وجود داره.

بحث رو جلسه ی بعد ادامه می دیم انشاءالله...

لطفا اگه سوالی راجع به مطالب دارید اون رو در قسمت نظرات بگذارید...

یا حق...

اللّهم صَلی عَلی مُحمَّدٍ وَ آلِ مُحمَّدٍ و عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج وَاجعَلنا مِن خَیرِ أنصارِه وَ أعوانِه و المُستَشهَدینَ بَینَ یَدَیه وَ أیِّد وَ احفَظ قائِدَنا و عُلَمائِنَا الرَّبّانیین وَ اجعَلنا مِنهُم وَ اغفِرلَنا وَ لِوالِدَینا و لِوالِدَی والِدَینا وَ لِمَن وَجَبَ حَقَّهُ عَلَینا وَ ارحَمنا وَ عافِنا وَ اعفُ عَنّا وَ أصلِح اُمورِنا وَ اقضِ حَوائِجِنا وَ تَفَضَّل عَلَینا فِی الدُّنیا وَ الآخِرَه وَ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ عِترَتهِ الطّاهِرَه.

التماس دعا
[ شنبه 2 اردیبهشت 1391 ] [ 04:40 ق.ظ ] [ راهی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با استعانت از حضرت ولیعصر ارواحنا فداه

حدیث را شنیده ای؟حدیث قدسی را می گویم.همان که خداوند به بنده اش خطاب می کند که:

ای فرزند آدم!

من بی نیازی هستم كه نیازمند نمی شوم ، مرا در آنچه به تو امر كرده ام اطاعت كن؛

تا تو را انچنان بی نیاز كنم كه نیازمند نشوی

ای فرزند آدم!

من زنده ای هستم كه نمی میرم ، مرا در انچه به تو امر كرده ام اطاعت كن

تا تو را زندگی جاویدان بخشم

ای فرزند آدم!

من به هر چه میگویم "باش",پس میشود ، مرا در آنچه به تو امر كرده ام اطاعت كن

تا تو را آنگونه قرار دهم كه به هر چه بگویی باش بشود

وآنجاست که وجود بنده تجلی گر حق می شود...
بی مقدمه بگویم می خواهیم در مسیر عرفان ناب و در کوچه هایی که از یاد خداوند و نام اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) عطرآگین گشته قدم برداریم.می خواهیم به یاری پروردگار نور الهی را از فواد به عقل و روح و نفس و... و بالاخره به جسم بتابانیم.حجاب ها و پرده ها را کنار بزنیم و اولئک المقربون شویم.همان ها که حضرت حق آنها را السابقون السابقون خوانده...
فقط باید اولین قدم را تو برداری،پروردگاربه باقی قدمهایت حواسش خواهد بود.
اگر می خواهید در این مسیر سیر و سلوک هم قدم یکدیگر شویم پس بسم الله...
در بلاگ راه عشق مطالبی خواهیم نوشت که اگر خداوند یاری کند.مطمئناً هرجلسه که بگذرد همه ما بزرگتر میشویم.وخدا کند،خدا کند که روزی شود که چشم و گوش ما چشم و گوش پروردگار شود و آنوقت چه زیباست در آستان جانان جان سپردن.
این یک دعوتنامه است به تمامی دوستانی که می خواهند یک عرفان حقیقی را بشناسند.پس گوش به زنگ مطالب هر هفته باشید...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :