تبلیغات
راه عشق

راه عشق
عرفان ناب اسلامی
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره وبلاگ

به نام خدا

یا ابا صالح المهدی ادرکنی

دوستان سلام،خیلی دوست دارم نظرتون رو راجع به مطالب بدونم اما متاسفانه تا حالا این اتفاق نیفتاده.

این رو برای اینکه میزان رضایت شما از وبلاگ بالاتر بره می خوام.پس خواهش میکنم سوال،نظر،انتقاد،پیشنهاد،هرچی که هست رو برامون بگذارید.بریم سراغ عرفان ناب

گفتیم سه مسیر در عرفان ناب وجود داره.

علم الیقین ،عین الیقین ،حق الیقین.

علم الیقین

حداقل 9 ماه در واقع 40 هفته است.یعنی 7 تا چله.مثل سیر رشد جنین.خیلی قشنگه مثل جنین به یه تولد دوباره میرسیم.

حداقل 9 ماه حداکثر دوسال.بستگی به شخص و حالتهای اون داره.درواقع مرحله ی ذهنه.که انسان به مرحله ی اعتقاد و یقین می رسه.اهل نظر می شه و می تونه اعتقاداتش رو به دیگران هم ثابت کنه.چون خودش رسیده می تونه برای بقیه هم اثبات کنه.یک تحول آنچنانی،یک درک، یک بینش در او ایجاد میشه.توانایی بحث راجع به کلیات و اصول رو پیدا میکنه و به حدی می رسه که افرادی که طالب حقیقتند رو می تونه قانع کنه هرچند کسانی باشند که عناد کنند. (کسی رو که خودش رو به خواب زده نمی شه بیدار کرد)

اما شرایطی که وجود داره: سه شرط برای رسیدن به علم الیقین وجود داره:

اول-استاد داشتن دوم-شاگرد داشتن سوم-40 جلسه پی در پی

تو پای در راه نه و هیچ مپرس                 خود راه بگویدت که چون یاید رفت

راه،راه مستقیم،کسی که تو این راهه حنیفه.(حنیف کسیه که داخل رود خانه است و خود رودخانه،جریان رود خانه اون رو می بره)حنیف اون قطره ایه که شاید وارد رود خانه بشه یا نشه.

استاد کسی است که در سلسله ی اولیای الهی باشه.مهم نیست با چند واسطه مهم اینه که به حضرت ولی عصر(عج) اتصال داشته باشه.هدف رسیدن به یقینه.حال برای رسیدن به اون یقین باید دید میتونه چون و چرا کنه یا نه.باید بتونه چون و چرا کنه،چون بحث علمی است.باید برات ثابت بشه این لیوان آب ،لیوان آبه باید بحث کنه حتی اگه استاد امام زمان باشه.

باید با دیدهای متضاد روبرو شویم و برای این نیاز داره که با علما بحث کنه و مطالبش رو با علما در میان بگذاره تا سایرین نتوانند با استدلال حرفش رو رد بکنند.(این حداقل شرط استاده)

وشرط بعدی اینه که 40 جلسه پی در پی در جلسات استاد شرکت کنه.سرّ این 40جلسه ی پی در پی ایجاد ارتباط روحی است.حتی اگر جلسات با سکوت و حرف های تکراری بگذره.مهم اینه که اون ارتباط روحی برقرار شه.و مهمه که face to face باشه تا اثر گذار باشه.یعنی 10 سال هم نامرتب شرکت کنه اثر نمی گیره.

از شرایط دیگر اینه که انسان شاگرد داشته باشه که مطالب رو انتقال بده.حالا شاگرد هرکسی می خواد باشه.پدر،مادر،خواهر،برادر،همسر.چه زمانی انسان می تونه به یقین برسه وقتی که با بحث کردن به آن رسیده باشه.یعنی محکم کردن خلل ها و متشابهات.برای اینکه اهل نظر بشه باید اعتقاداتش رو ثابت کنه و در مرحله استدلال کم نیاره.

دانی که خدا چرا تو را داده دو دست              من معتقدم که اندر آن سری هست

یک دست به کار خویشتن پردازی                 با دست دگر فتاده را گیری دست

امام زمان (عج) می فرمایند:"دوست ندارم جوانی را ببینم مگر اینکه معلّم یا متعلّم باشد."

حداقل شاگردها هم 3 نفر یاد شده.اما از یک نفر هم میشه شروع کرد. توی اعداد هم رمز و راز هست.مثلا یکیش:توی زندگی انسان 3 گروه از لحاظ تاثیر افراد روی هم وجود دارند:عالم ربانی- شاگرد- خنثی

از گروه سوم به عنوان همج الرعاع یاد می شه که با هر بادی به همان سمت وسو می روند.کمیل از رازداران حضرت امیر هستن که امام (ع) اسرار زیادی را به او گفتند.امام(ع) دست کمیل رو می گیره و به قبرستان می بره و می فرمایند:انسان ها سه دسته اند،یا عالم ربانی اند و یا در مسیر هستند و در حال یادگیری که هدفشان اینه که به مرتبه عالم ربانی برسند و گروه سوم که هدفی ندارند و ارزشی در اونها نهفته نیست که دنبال هر صدایی میدوند و با هر بادی حرکت میکنند.

گفتیم از لحاظ علمی با استدلال و بحث به یقین می رسه و نفس اون هم از طریق ایجاد ارتباط روحی با استاد به یقین می رسه.البته هر علمی یقینی نیست.علم مراحل داره:ممکنه ریب باشه،یا شک باشه ، یا ظن باشه و یا یقین باشه.

وفتی که این علم روی اعمال و رفتار انسان بروز می کنه میشه عین الیقین.

عین الیقین

مرحله ای است که یقین در اعمال و رفتار شخص ظهور کرده.مدت آن از 9 سال تا 19 سال است.اگه عمر انسان کفاف نداد مطمئن باشند کسانی که در این مسیر هستند برده می شوند.کسانی که وارد این مسیر می شوند بعد از مرگ وارد برزخ نمی شوند،وارد عالم شهدا می شوند.جایی که اشراف داره به این عالم.عالمی که انسان ها از لحاظ جسمی این قدرت رو دارند که در این عالم رفت و آمد کنند.برای همین هم خداوند در قرآن می فرماید شهدا زنده اند و نزد پروردگارشان روزی می خورند.

این مرحله ،مرحله عین الیقین است.مرحله چشم است.مر حله رویت،مرحله بصیرت،مرحله مشاهده است.همه چیزهایی که به آنها علم داشتیم حالا حسشان میکنیم.قرآن می خونه، می فهمه،می چشه،حس می کنه.در مرحله اول رویا های صادقانه می بینه،بعد به کشف و شهود می رسه ،چشم و گوش برزخی پیدا می کنه،طی الارض میکنه،طی العصر داره ،به او الهامات میشه و می تونه پیش بینی کنه و می تونه با رجال الغیب ارتباط بر قرار کنه.

متولی در مرحله ی عین الیقین(مرحله ی نفس)"پیر" است.امام سجاد(ع) می فرمایند:"هلاک است کسی که هیچ راهنمایی نداشته باشد که او را راهنمایی کند."

عمریست تا من در طلب هر روز گامی می‌زنم       دست شفاعت هر زمان در نیک نامی می‌زنم

بی ماه مهرافروز خود تا بگذرانم روز خود            دامی به راهی می‌نهم مرغی به دامی می‌زنم

در مسیر مستقیم نیاز هست که کسی انسان رو راهنمایی کنه که به مهلکه نیفته.

پیر شرایطی داره:

1- از علما، فقها و مجتهدین باشد.

2-علما حتما تاییدش کنند.

3-راوی حدیث باشد.تمام احادیث دنیا رو بتواند تفسیر کند.(چون داره از بالا می بینه)

4-بتواند در انسان ایجاد تحول کند.

5-انسان را به خدا دعوت کند.

6-در انسان ایجاد طلب،تشنگی و نیاز کند.انسان را پر از سوال کند.

7-متصل به ولی الله اعظم (امام زمان عج)باشد.

همون طورکه امام زمان(عج) سپر بلای انسان است و همه فیوضات از طریق ایشون به انسان می رسد؛پیر هم این گونه است.

چگونه می شه پیر و ولی رو تشخیص داد؟مثل انتخاب پزشک مجرب، اگر خودمون در سطحی بودیم که تشخیص بدیم که هیچ وگرنه از متخصص سوال می کنیم و می فهمیم. در علم الیقین شخص به این درجه می رسه که خود پیر به سراغ او میآد.

پیر نمی تونه زن باشه و پیر اگر مرد باشه پس شاگرد هم باید مرد باشه و زن ها از طریق همسر یا پدر با پیر ارتباط پیدا می کنند.

معمولا توی مرحله ی عین الیقین چله ها و ریاضت کشی ها شروع میشه.با همون قانونی که پیر میگه.ریاضت به معنی مشقت و سختی نیست به معنی ورزشه.پیر میگه 5 قدم جلوتر رو بکن گنج هست.می گی من صد قدم رفتم گنج نبود.وقتی میگه پنج قدم یعنی پنج قدم(گفتیم توی اعداد رمز و راز هست).

توی این مرحله نه تنها به واجبات باید عمل بشه بلکه مستحبات هم باید انجام شه.اصل مرحله ی عین الیقین روی نماز شب می چرخه.

کسانی که توی مرحله عین الیقین سلوک میکنن میتونن وارد اقلیم هشتم شوند.اقلیم هشتم همان برزخ،همان عالم اشباح است که فوق زمان و مکان هست.همان عالم ملکوت.ملکوت نزدیکترین عالم به عالم ماست.کسانی که به این عالم می روند در واقع همه چیز رو از بالا می بینند.البته عرفان های بدلی هم به سراغ این عالم می روند.

حق الیقین

20 سال طول می کشه که انسان به یقین مطلق برسه.یقینِ بدون هیچ ترس و شبهه ای.شیعه تنوری شدن.هارون مکّی شدن.

حضرت علی(ع):"اگر تمام پرده های عالم کنار رود به اندازه ی یک سر سوزن به یقین من افزوده نمی شود".این مرحله ی حق الیقین است.

مرحله ی روح است.متولی آن ولی الله اعظم است.توی این مرحله تمام زندگی تحت نظارت مستقیم خدا و ولی خداست.می تونه ارتباط برقرار کنه با رجال الغیب بلکه خودش می شه از رجال الغیب.عرش در او تجلی پیدا میکنه.همان حدیث قدسی یا بنی آدم أنا غنی لا أفتقر...

ارتباط با امام زمان شفاف می شه.فرشته ها و ارواح را می تونه ببینه.علمی است که به مرحله ی یقین می رسد.تاحدی که می دونیم دستمونو تو آتیش کنیم می سوزه.تا حدی که اگه از انسان توی خواب هم بپرسند علی(ع) رو دوست داری یا نه بگه بله.تا قبل از این می دونه که این غذا آتیشه(لقمه حرامه).می دونه که این کار حرامه.حالا توی مرحله حق الیقین خودش میشه اون آتیش،که می بینه و می سوزه و خاکستر میشه.توی عین الیقین میگن فلانی عادله.اما توی حق الیقین خودش می شه عدالت.اصلا می بینیش یاد عدالت می افتی.همون که جلسه اول گفتیم علم و عالم یکی میشن.

جلسه بعد ان شاءالله ارتباط مون با خدا و ولی خدا رو می گیم.

لطفا سوالات خودتون درباره مطالب رو در قسمت نظرات بگذارید.

اللّهم صَلی عَلی مُحمَّدٍ و آلِ مُحمَّدٍ و عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج وَجعَلنا مِن خَیرِ أنصارِه وَ أعوانِه و المُستَشهَدینَ بَینَ یَدَیه وَ أیِّد وَ احفَظ قائِدَنا و عُلَمائِنَا الرَّبّانیین وَ جعَلنا مِنهُم وَ اغفِرلَنا وَ لِوالِدَینا وَ لِمَن وَجَبَ حَقَّهُ عَلَینا وَ ارحَمنا وَ عافِنا وَ عفُ عَنّا وَ أصلِح اُمورِنا وَ قضِ حَوائِجِنا وَ تَفَضَّل عَلَینا فِی الدُّنیا وَ الآخِرَه وَ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ عِترَتهِ الطّاهِرَه.
[ شنبه 19 شهریور 1390 ] [ 05:47 ق.ظ ] [ راهی ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با استعانت از حضرت ولیعصر ارواحنا فداه

حدیث را شنیده ای؟حدیث قدسی را می گویم.همان که خداوند به بنده اش خطاب می کند که:

ای فرزند آدم!

من بی نیازی هستم كه نیازمند نمی شوم ، مرا در آنچه به تو امر كرده ام اطاعت كن؛

تا تو را انچنان بی نیاز كنم كه نیازمند نشوی

ای فرزند آدم!

من زنده ای هستم كه نمی میرم ، مرا در انچه به تو امر كرده ام اطاعت كن

تا تو را زندگی جاویدان بخشم

ای فرزند آدم!

من به هر چه میگویم "باش",پس میشود ، مرا در آنچه به تو امر كرده ام اطاعت كن

تا تو را آنگونه قرار دهم كه به هر چه بگویی باش بشود

وآنجاست که وجود بنده تجلی گر حق می شود...
بی مقدمه بگویم می خواهیم در مسیر عرفان ناب و در کوچه هایی که از یاد خداوند و نام اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) عطرآگین گشته قدم برداریم.می خواهیم به یاری پروردگار نور الهی را از فواد به عقل و روح و نفس و... و بالاخره به جسم بتابانیم.حجاب ها و پرده ها را کنار بزنیم و اولئک المقربون شویم.همان ها که حضرت حق آنها را السابقون السابقون خوانده...
فقط باید اولین قدم را تو برداری،پروردگاربه باقی قدمهایت حواسش خواهد بود.
اگر می خواهید در این مسیر سیر و سلوک هم قدم یکدیگر شویم پس بسم الله...
در بلاگ راه عشق مطالبی خواهیم نوشت که اگر خداوند یاری کند.مطمئناً هرجلسه که بگذرد همه ما بزرگتر میشویم.وخدا کند،خدا کند که روزی شود که چشم و گوش ما چشم و گوش پروردگار شود و آنوقت چه زیباست در آستان جانان جان سپردن.
این یک دعوتنامه است به تمامی دوستانی که می خواهند یک عرفان حقیقی را بشناسند.پس گوش به زنگ مطالب هر هفته باشید...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :